10 powodów, dla których warto pić wodę

Woda stanowi średnio 60 proc. masy ciała przeciętnego, dorosłego człowieka i jest niezbędna do życia. Pomimo, że nie dostarcza ona znaczących ilości substancji, to bierze aktywny udział w transportowaniu składników z pożywienia do narządów i komórek ciała. Pomaga też usuwać zbędne produkty przemiany materii. Bez jej obecności, w naszym ciele nie mogłyby zachodzić żadne procesy metaboliczne. Utrata około 1-2 proc. wody w organizmie powoduje m.in. zmęczenie, natomiast już 10 proc. – może zagrozić naszemu życiu. Choć zdajemy sobie z tego sprawę, nadal większość Polaków pije jej za mało. Jakie mogą być tego konsekwencje? Zastanówmy się, dlaczego potrzebujemy wody?

zdr0036

1. Woda jest naturalna

Woda jest najbardziej naturalnym i w zasadzie jedynym potrzebnym do życia płynem. Nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, nie ma cukru, a tym samym kalorii. Czysta woda powinna być głównym źródłem płynów w naszej codziennej diecie i stanowić  minimum 60-80 proc. tego, co w ciągu całego dnia wypijamy. Takie postępowanie z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

2. Woda buduje

W naszym ciele zawartość wody może stanowić nawet 75 proc. całkowitej masy ciała (noworodki – 75 proc., dorośli – średnio 60 proc.). Woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego organizmu, dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy niezbędne do życia. Bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc, bez wody jedynie kilka dni. Nasz organizm nie potrafi magazynować większych ilości wody, dlatego stale musimy uzupełniać jej ilość.

3. Woda poprawia trawienie

Woda jest niezbędna do normalnego przebiegu procesów trawiennych. Formowanie kęsów, ich przełykanie oraz dalszy transport w przewodzie pokarmowym zależy od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci. Brak wody sprawia, że przebieg wszystkich tych procesów zostaje zaburzony.

4. Woda odchudza

Regularne picie większych ilości wody między posiłkami (oraz na czczo i tuż przed snem) nie bez powodu  zaleca się wszystkim osobom, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Pijąc wodę nie tylko poprawiamy nasz metabolizm, ale też możemy pohamować nadmierny apetyt. Szklanka wody wypita około 20 minut przed posiłkiem pozwala zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu, zapewniając nam uczucie sytości. Jednocześnie, nie dostarczamy organizmowi zbędnych kalorii. Zdarza się nam niekiedy pomylić uczucie pragnienia z głodem i zamiast po prostu sięgnąć po szklankę wody,  wybieramy kaloryczną przekąskę. Badania dowodzą, że zwiększenie ilości wypijanej wody i zastąpienie nią innych napojów pomaga skutecznie zapobiegać nadwadze i otyłości, zredukować tkankę tłuszczową, a tym samym obniżyć masę ciała.

5. Woda oczyszcza

Woda pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych substancji i toksyn. Końcowe produkty przemiany materii są bowiem usuwane z niego wraz z moczem. Jeśli więc na naszej skórze pojawią się nieestetyczne krostki, może to być pierwszym sygnałem, że nasz organizm potrzebuje oczyszczenia z toksyn.

6. Woda poprawia wytrzymałość fizyczną

Odwodnienie to najczęstsza przyczyna spadku wydajności i wytrzymałości organizmu podczas ćwiczeń fizycznych. Wynika ona m.in. z obniżenia ciśnienia krwi trenującego, a następnie – osłabienia, jak również wzrostu temperatury ciała, wywołującego dyskomfort. Dodatkowo, spada również zdolność mięśni do wykonywania skurczów, co także może wpłynąć na pogorszenie się kondycji. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia przed i podczas wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem na poprawienie efektywności organizmu.

7. Woda reguluje temperaturę naszego ciała

Kiedy temperatura otoczenia staje się wyższa niż temperatura naszego ciała, z powierzchni skóry zaczyna parować woda wydzielana w postaci potu. Dzięki temu mechanizmowi organizm może z łatwością regulować swoją temperaturę, zarówno w lecie jak i w zimie. Właściwe nawodnienie pomaga zapobiegać przegrzaniu naszego ciała.

8. Woda chroni

Woda pełni funkcję zabezpieczającą i nawilżającą, ponieważ jest podstawowym składnikiem wszystkich płynów ustrojowych. Jej niewielkie ilości stanowią ochronę dla gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego, a nawet dla rozwijającego się płodu. Woda zapewnia także właściwą ruchomość stawów.

9. Woda doskonale gasi pragnienie

Nic nie gasi pragnienia lepiej niż woda. Działa najlepiej, gdy pijemy ją często i małymi łykami. Wówczas zostaje wchłonięta do tkanek i odpowiednio wykorzystana. Wzmożone pragnienie, które przez wielu z nas jest lekceważone, to pierwszy objaw odwodnienia. Właśnie dlatego powinniśmy uzupełniać płyny, zanim poczujemy pragnienie.

10. Nawet niewielkie odwodnienie ma konsekwencje dla zdrowia

Suchość w ustach, spadek wydolności organizmu, odczucie gorąca, zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia funkcjonowania układu moczowego czy zmiany ciśnienia tętniczego krwi to tylko niektóre z wielu skutków niedoboru wody w naszej diecie. Kiedy organizm jest odwodniony, słabną również nasze zdolności poznawcze i koncentracja. Badania wskazują, że dzieje się tak za sprawą działania neuronów w naszym mózgu, które rejestrując ubytki wody – sygnalizują ten fakt innym częściom mózgu, odpowiedzialnym za nasze samopoczucie i zdolności do pracy umysłowej. Dlatego osoba, której codzienna dieta nie zawiera odpowiedniej ilości wody, może być rozdrażniona i zmęczona. Z czasem może doświadczyć także bezsenności, która dodatkowo potęguje skalę problemów.

[PR]