5 objawów starzenia, których możesz się pozbyć

Czujesz się świetnie i młodo, ale twoje ciało wysyła sygnały, że młody wygląd to nie dar dany raz i na zawsze. Obserwuj i reaguj!

Pierwszy alert – zmarszczki mimiczne

Bez paniki! Zmarszczki mimiczne nie oznaczają jeszcze, że proces starzenia ruszył na dobre (to zadzieje się w okolicy czterdziestki), ale! – Po 25 roku życia rozpoczyna się tak zwany wewnętrzny proces starzenia, jego poważnych skutków jeszcze nie dostrzegamy. O tym, że to już ten moment, mogą informować właśnie zmarszczki mimiczne, czyli kurze łapki, lwia zmarszczka, poziome linie na czole. Wprawdzie ich bezpośrednią przyczyną jest bogata mimika, ale to, że zagniecenia utrwalają się oznacza, że skóra powoli traci elastyczność i jędrność – mówi dr Agnieszka Bliżanowska specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm.

RADA eksperta: potraktuj pojawienie się zmarszczek mimicznych jako sygnał od twojej skóry, która chce Ci powiedzieć, że powinnaś zadbać o siebie intensywniej! Przyłóż się do codziennej pielęgnacji (pod żadnym pozorem nie kładź się do łóżka, bez uprzedniego zmycia makijażu!), postaw na dobre preparaty zawierające porządną dawkę antyoksydantów oraz kwas hialuronowy, spróbuj masażu, który rozluźnia mięśnie, wygładza zmarszczki i pobudza skórę. I nie wychodź z domu bez posmarowania twarzy kremem z wysokim filtrem. Jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się zmarszczek mimicznych – bezkonkurencyjnym sposobem będzie botoks. Szczególnie popularne w są te metody podawania toksyny, które gwarantują efekt naturalny to mezobotoks i Baby Botox.

Starzenie się ma twarz… gryzonia

A dokładnie chomika. Tak potocznie nazywa się efekt opadających policzków. Z wiekiem elastyna i kolagen, które gwarantują skórze elastyczność i sprężystość, ulegają degradacji i jednocześnie spada ich biologiczna produkcja. Skóra traci jędrność, a grawitacja ciągnie ją w dół. – „Chomiki” nadają twarzy smutnego wyrazu i sprawiają, że owal traci młodzieńczy kształt, twarz nabiera kształtu kwadratu, co daleko odbiega od symbolu młodości, czyli kształtu litery V – tłumaczy ekspert.

RADA eksperta: nie tyle zmarszczki, co właśnie utrata jędrności skóry i objętości sprawia, że wyglądasz na starszą. Musisz więc popracować nad pobudzeniem skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Rewelacyjnie działają metody polegające na tworzeniu w skórze, w sposób kontrolowany, mikrouszkodzeń (Dermapen, laserowy resurfacing), które mobilizują skórę do wytworzenia nowej, młodej tkanki. Skóra jest grubsza, bardziej elastyczna, dzięki czemu wraca na swoje miejsce. Świetne efekty poprawienia owalu i zlikwidowania niechcianych chomików dają też wypełniacze na bazie naturalnie występującego w skórze kwasu hialuronowego. Jedno jest pewne, to moment, w którym musisz przestać liczyć jedynie na kremy przeciwzmarszczkowe. Zmiana przyzwyczajeń, zdrowa dieta, picie dużych ilości wody i regularne wizyty w profesjonalnym gabinecie to gwarancja zachowania młodego wyglądu na dłużej.

Test guzika i zmarszczki senne

Przychodzi taki moment w życiu kobiety, że odciśnięty na twarzy guzik widoczny jest kilka godzin. – To znak, że skórze zaczyna brakować jędrności i elastyczności. Poddana naciskowi, coraz wolniej wraca do swojej formy – tłumaczy dr Bliżanowska z WellDerm. Kolejnym „etapem” są zmarszczki senne, powstają one u osób śpiących na brzuchu lub na boku. Gdy skórę, która traci jędrność, poddajemy silnemu naciskowi, w tym przypadku twarzy na poduszkę, tworzą się i utrwalają zmarszczki. – To tak zwane zmarszczki senne, bardzo łatwo je rozpoznać, ponieważ najczęściej są niesymetryczne, np. na jednym policzku i dość nietypowe, bo nie wynikają z grawitacji, ani z mimiki – dodaje ekspert.

RADA eksperta: nie jest to łatwe, ale do wyćwiczenia: naucz się spać na plecach, to najbezpieczniejsza dla skóry pozycja. Możesz też mienić poduszkę na specjalną poduszkę anti-aging, która minimalizuje nacisk twarzy na poduszkę i jednocześnie poprawia jakość snu. Powinnaś też zadziałać na skórę i przywrócić jej jędrność. Można to zrobić szybko i bezinwazyjnie Thermoiliftingiem Zaffiro, który wykorzystuje podczerwone promieniowanie IR. Przy użyciu specjalnej głowicy, przykładanej do skóry rozgrzewa się jej głębokie warstwy, to powoduje szybkie obkurczenie, rozluźnionych z wiekiem włókien kolagenowych. W efekcie skóra jest odporniejsza na nacisk, a przy okazji owal wygląda na młodszy.

Skrzydła dojrzałego motyla

Wraz z upływającym czasem nie tylko skóra na twarzy ma problem w utrzymaniu jędrności. Na pierwszy ogień najczęściej idą ramiona, ponieważ skóra w tym miejscu jest cieńsza. – Ten falujący przy każdym ruchu nadmiar skóry w okolicy bicepsów, to zmora kobiet 45+ i osób, które szybko straciły na wadze – mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

RADA eksperta: twoja skóra potrzebuje składników aktywnych. Nie wystarczą balsamy i kremy, ponieważ zawarte w nich składniki nie wnikną w głąb skóry w takich ilościach, w jakich są potrzebne. Mezoterapia igłowa ramion może znacznie poprawić twoją sytuację i sprawić, że skrzydła motyla będą mniej widoczne. Zdarza się jednak, że przeciw motylkowej dolegliwości wytaczamy większe działa. Wprowadzenie nic liftingujących daje zwiotczałej skórze rusztowanie, ramiona są wymodelowane, a skóra widocznie ujędrniona. I nie zapominaj o ćwiczeniach! Dobra kondycja fizyczna przekłada się na wygląd twojej skóry.

[PR]