Chłoniaki. Jak odróżnić objawy chłoniaka od objawów grypy?

Chłoniak to nowotwór rozwijający się w układzie limfatycznym. Objawy chłoniaka mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Chory może odczuwać osłabienie, bóle w kościach, mieć gorączkę i bóle głowy. Co trzeba wiedzieć o chłoniaku?

objawy-chloniaka

Chłoniakiem określa się grupę nowotworów powstających w wyniku nieprawidłowego namnażania się komórek układu odpornościowego. Niewłaściwe namnażanie się komórek najczęściej dotyczy limfocytów B lub T. Chłoniak to choroba rzadka, ale bardzo zróżnicowana. Wystarczy wspomnieć, że istnieje aż kilkadziesiąt podtypów chłoniaków.

Chłoniak objawy

Objawy chłoniaka nie są charakterystyczne. Chory może odczuwać objawy, które przypisuje przemęczeniu lub zmęczeniu. Zdarza się, że bagatelizuje także kolejne objawy – takie jak m.in. nocne poty, stan podgorączkowy lub gorączkę, kaszel i niedrożność nosa sądząc, że to przeciągająca się infekcja lub przeziębienie. Tymczasem może być to groźny nowotwór, który w momencie wczesnego zdiagnozowania – może być jeszcze w pełni wyleczalny. Więcej o chłoniakach dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.

Czy można odróżnić chłoniaka od przeziębienia lub grypy?

Istnieje kilka różnic w przebiegu przeziębienia lub grypy i chłoniaka. Podczas gdy w przypadku grypy wysoka temperatura utrzymuje się cały czas, przy chłoniaku objaw ten pojawia się i znika nawet kilka razy w ciągu dnia.

Ponadto, chorzy na chłoniaka cierpią na suchy i uporczywy kaszel. Osoby, które są przeziębione lub mają grypę mają suchy kaszel tylko na początku choroby. Po pewnym czasie zmienia się on w kaszel mokry.

Co więcej, w przypadku pacjentów chorych na chłoniaka, na skórze pojawiają się zmiany i grudki podskórne, których nie ma u chorych na przeziębienie czy grypę.

Pacjenci ze zwykłym przeziębieniem nie mają również wodobrzusza czy obrzęku kończyn dolnych, siniaków i krwawienia, które mogą wystąpić w przypadku osób chorych na nowotwór.

Różnica między nowotworem a infekcją może być także widoczna w węzłach chłonnych. W przypadku zwykłej, niegroźnej infekcji węzły chłonne są zazwyczaj bolesne, miękkie i można je przesuwać względem skóry. Skóra nad nimi jest na dodatek zaczerwieniona.

Inaczej jest w przypadku nowotworu. Węzły chłonne są w tym przypadku niebolesne, twarde i często zgrupowane w pakietach, a skóra nad nimi nie jest zaczerwieniona ani zmieniona.

Chłoniak Burkitta i chłoniak Hodgkina, czyli rodzaje chłoniaków

W podstawowym podziale wyróżnia się dwa rodzaje chłoniaków: chłoniaki nieziarnicze i ziarnicę złośliwą. Do pierwszej grupy zalicza się chłoniaki pochodzące z limfocytów B, T oraz komórek NK, m.in. różnego rodzaju białaczki, szpiczaka mnogiego i chłoniaka Burkitta. Do ziarnicy złośliwej należy m.in. chłoniak Hodgkina czy limfogranulomatozą.