Czas na chia, czyli moc szałwi hiszpańskiej

Moda na niecodzienne produkty i dodatki do żywności trwa już od dawna, szczególnie w dobie rozwijającej się świadomości żywieniowej. Popularne stają się tzw. superfoods, które dzięki swoim szczególnym, leczniczym właściwościom mają wzbogacić nasze diety w witaminy i minerały. Obecnie, swoje „pięć minut” mają również nasiona chia. Czy ich właściwości również zasługują na uwagę?

szałwia hiszpańska

Szałwia hiszpańska jest obecna na rynku już od dawna, jednak szczególne zainteresowanie zaczęła zdobywać dopiero teraz. Wszystko za sprawą wysokiego potencjału żywieniowego, generowanego zawartością wielu cennych składników. Nasiona szałwii w ok. 30% składają się z tłuszczu, głównie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Na szczególne uznanie zasługuje obecność kwasu alfa-linolenowego, obowiązkowo dostarczanego  z pożywieniem, który koncentruje się aż w 68%. Ta właściwość może przesądzać o prewencyjnym działaniu na choroby układu krążenia a nawet stany zapalne. Chia cechują się dobrą zawartością pełnowartościowego białka (15-26%), a dominującym aminokwasem okazuje się kwas glutaminowy. Nasiona mogą wspomagać układ odpornościowy a nawet wspierać wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego. Brak obecności białek glutenowych ucieszy wszystkich borykających się z celiakią czy nietolerancją, co w procesie technologicznych wykorzystuję się przy produkcji bezglutenowego pieczywa.

Kolejno odkrywane właściwości nasion chia mobilizują środowiska badawcze do kolejnych analiz ich budowy i powiązania ich z potencjalnym, leczniczym oddziaływaniem na nasz organizm. Odkrycie składników bioaktywnych, w tym tokoferoli pozwoliło przypisać szałwii hiszpańskiej również działanie przeciwutleniające. Spowolnienie procesów starzenia się wynikające z eliminacji wolnych rodników to kolejna zaleta szałwii, a obecne fitosterole sprzyjają redukcji cholesterolu we krwi.

Nasiona szałwii hiszpańskiej stanowią ciekawy i oryginalny surowiec spożywczy. Mogą być oddawane do płatków owsianych, koktajli czy sałatek, bądź zwyczajnie zalewane mlekiem. Obecność wysokiej zawartości błonnika skutkuje ich szybkim pęcznieniem, co dodatkowo nadaje im walory estetyczne. Wyjątkowa wartość odżywcza może być wykorzystywana w prewencji wielu chorób cywilizacyjnych. Pamiętajmy jednak, że samo stosowanie szałwii hiszpańskiej nie będzie tak efektywne, bez stosowania zdrowej i zbilansowanej diety.