Czy u każdego pacjenta wolno wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową?

Wiele osób niejednokrotnie ignoruje dolegliwości bólowe, zakładając, że same ustąpią. Trzeba jednak mieć świadomość, że jeżeli są one nawracające i długotrwałe, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję, czy potrzebne jest skierowanie do specjalisty.

badanie

Czym zajmuje się neurologia?
Neurologia – porównywana często z psychiatrią – jest jedną z nauk medycznych. Neurolog Katowice to specjalista, który zajmuje się nie tylko diagnozowaniem, ale także leczeniem chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym i nerwami obwodowymi. Wiele schorzeń neurologicznych ma podłoże psychologiczne. Do neurologa Katowice są kierowani pacjenci z zaburzeniami układu nerwowego, które mogą objawiać się różnymi dolegliwościami, najczęściej jednak są to uporczywe, występujące z dużą częstotliwością bóle głowy i zawroty głowy. Niekiedy towarzyszą im wymioty.

Choroby neurologiczne a ich diagnozowanie
W uzasadnionych przypadkach neurolog Katowice może zlecić takie badanie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, elektroencefalografia oraz tomografia emisyjna. Wszystkie badania tego typu należy uznać za bezinwazyjne i niezwykle precyzyjne. Wykonuje się je nie tylko w nagłych przypadkach, ale także w badaniach, które zostały wcześniej zaplanowane.

W odniesieniu do kobiet w ciąży neurolog Katowice zrezygnuje z przeprowadzenia tomografii komputerowej, ponieważ badanie mogłoby okazać się szkodliwe dla dziecka. Należy liczyć się z niebezpieczeństwem napromieniowania. Jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzenia badania neurologicznego za pomocą specjalistycznego sprzętu, zdiagnozowanie choroby będzie możliwe po wykonaniu rezonansu magnetycznego, w którym są wykorzystywane fale radiowe. O ile rezonans magnetyczny może być zastosowany u kobiet w ciąży, o tyle nie wolno robić go u pacjentów, którzy mają wszczepiony rozrusznik serca.

Neurolog Katowice będzie w stanie pomóc wielu osobom, jednak muszą one dać sobie taką szansę i w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza.