In vitro – kiedy i dla kogo?

Los często jest złośliwy. Pary, które jeszcze wolały wstrzymać się z posiadaniem dziecka, często zachodzą w nieplanowaną ciążę. Z kolei niektóre małżeństwa muszą starać się o dziecko miesiącami a nawet latami. W skrajnych wypadkach może się okazać, że na ich drodze do posiadania potomka stoją naprawdę poważne problemy – niepłodność albo zbyt niska ilość plemników w nasieniu. Wtedy z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna w postaci metody in vitro.

in vitro

Kiedy należy sięgać po in vitro?

Najlepszą metodą na spłodzenie potomka jest częsty i regularny seks. Pary powinny kochać się codziennie, jednocześnie nie zapominając o samych sobie. Zbyt duża koncentracja na celu może doprowadzić do pewnej nerwowości a nawet mechaniczności. Te negatywnie wpływają na obydwa zaangażowane organizmy i mogą znacznie utrudnić zapłodnienie. Warto też spróbować naturalnych metod wspomagania zachodzenia w ciążę. Mądrość ludowa mówi, że kobieta po stosunku powinna położyć się z nogami w górze.

Bezpośrednich dowodów naukowych na działanie tej techniki nie ma. Są za to setki zadowolonych i potwierdzających ją matek. Dopiero po kilku miesiącach jałowego starania się należy skierować swoje kroki do lekarza. A konkretnie do lekarzy. Kobieta musi udać się do ginekologa (większość pań i tak odbywa regularne wizyty). Z kolei mężczyzna powinien odwiedzić androloga. Dużo częściej niż się wydaje, przyczyna leży w organizmie partnera. Zbyt niska ilość aktywnych plemników lub testosteronu to częstsze przypadłości niż się wydaje. Lekarze najpierw spróbują wyleczyć lub usunąć problem, dopiero później pomogą w rozpoczęciu terapii in vitro.

Jak działa in vitro?

Proces zapładniania in vitro rozpoczyna się od pobrania nasienia. To prosty zabieg. Przeprowadza się go też naturalnymi metodami – przez ejakulację. Następnie musi zostać pobrana komórka jajowa. Konkretnie kilka, gdyż nie wszystkie rozwiną się poprawnie. Tutaj lekarze mają o wiele trudniejsze zadanie do wykonania. Kobieta otrzymuje leki zwiększające szansę na wytworzenie kilku komórek jajowych podczas jednego cyklu. Następnie jajeczka pobiera się podczas zabiegu chirurgicznego (który jest całkowicie niegroźny i przeprowadzany pod znieczuleniem).

Komórka jest umieszczana w pojemniku z plemnikami o wysokiej aktywności. W razie nieskuteczności tej metody nasienie wstrzykiwane są sztucznie. Ostatni etap to umieszczenie wczesnego stadium embrionu w ciele kobiety.

Zobacz także: Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet