Jak na nowo obudzić pożądanie w związku?

Powrót z pracy, pranie, komputer, czasem książka. Wyjście z psem, kąpiel, delikatne porządki, kolacja, sen. Jeśli tak wygląda Wasza codzienność, na pewno zastanawiacie się nieraz: gdzie się podziała ta namiętność? Ta iskra, która sprawiała, że noce były naprawdę gorące? I kolejna myśl: czy da się cofnąć czas i przywrócić te chwile?

pożądanie

Jak to się stało, że to wszystko przeminęło? Gdzie się podziała ta silna więź, ta intymność? Powiesz pewnie: życie, rutyna, wiek. Dopuszczasz do siebie myśl, że te rzeczy, które wymieniłeś(-aś) to tylko wymówki? Życie … jest piękne, trzeba czerpać z niego pełnymi garściami. Rutyna… to często usprawiedliwienie lenistwa, braku chęci i zaangażowania. Rutyna to nie wyrok – można, a nawet trzeba ją eliminować i wbrew pozorom nie jest to takie ciężkie. Wiek? Na seks i miłość nigdy nie jest za późno.

Tak właśnie jest: szukasz usprawiedliwienia, tymczasem rozwiązania leżą na wyciągnięcie ręki.

1. Rozmowa matką wynalazku

To powiedzenie celowo w zmienionej formie. Spróbujmy je przełożyć na sferę seksualną. Z początku jest pięknie – buzują hormony, w brzuchu motyle, czujesz, że możesz ciągle i wszędzie. Z czasem jednak te „objawy” ustępują, a w ich miejsce wkracza wspomniane wcześniej życie. To jest czas na dotarcie się, również w kwestiach intymnych. Mija zauroczenie, pojawiają się konkretne potrzeby, predyspozycje i kierunki, w których chcecie trwać w tym związku. Czasem jest tak, że początkowa ekscytacja przesłania Wasze preferencje – dajecie się całkowicie ponieść chwili i partnerowi lub partnerce, a potem, jak już stwierdzicie, że nie do końca pewne metody lub formy zbliżeń Wam odpowiadają, boicie się o tym mówić. Boicie się, bo nie chcecie zepsuć tego, co już udało Wam się stworzyć. Tej magii, czaru, chemii, jaka się pomiędzy Wami wytworzyła. I tak trwacie w sidłach własnej niewoli, bo nie chcecie drugiej stronie sprawiać przykrości.

Nie bójcie się mówić o swoich potrzebach. Jak chcecie, gdzie chcecie, co byście zmienili. Próbujcie, sprawdzajcie, kosztujcie różnych rozwiązań. W każdym momencie trwania Waszego związku jest na to czas. Właściwa komunikacja to najistotniejsza rzecz, która może całkowicie odwrócić losy waszej znajomości. Jeśli trudno Wam taką rozmowę przeprowadzić, ułatwią Wam ją poniższe pytania. Odpowiedzcie sobie najpierw sami, a potem powiedzcie o tym Waszej drugiej połówce:

  • Jakie są moje odczucia na temat relacji z partnerem? Jakbym chciał(-a) się w niej czuć?
  • Czego mi brakuje w tej relacji?
  • Co mogę zrobić, aby ta relacja wyglądała tak, jak bym tego chciał(-a)?
  • Co partner(-ka) może zrobić, aby ta relacja była lepsza?

 2. Urozmaicenie

Temat powszechnie wyśrubowany, ale gdyby był realizowany, to być może Wasza relacja wyglądałaby inaczej. Urozmaicenie, odświeżenie, zmiana – to są słowa klucze, które czasem oznaczają naprawdę niewiele, a dają ogromny efekt.

Co oznacza urozmaicenie? Wszelkiego rodzaju gadżety erotyczne (obroże, kulki gejszy, kajdanki, wibratory, masażery), odgrywanie scenek, gry, BDSM, zmiana lokalizacji (wyjazd weekendowy, szybka randka w biurze lub przerwa na lunch w domu), filmy erotyczne (wybierzcie soft porno).

Takie pytanie… Kiedy po raz ostatni się przytulaliście? Zwykłe przytulanie, bez podtekstów (a przynajmniej nie na początku). Przytulanie często wzbudza pożądanie – wiedzieliście o tym?

Popatrzysz na to i być może się uśmiechniesz, ale to naprawdę działa. Spróbuj czegoś nowego. Spróbuj ożywić ten związek. Staraj się aranżować wszystko naturalnie, bez presji, na luzie. Luz jest tu bardzo wskazany.

3. Pomoc

To ogólne słowo i nie musi od razu wiązać się z lekarzem. Po prostu czasem trudno walczyć z naturą i można, a nawet trzeba sobie dodatkowo pomóc.

Do mężczyzn: jeśli pojawiają się u Ciebie problemy z erekcją, wypróbuj któregoś z naturalnych wspomagaczy, np. Erozon Max.

Do kobiet: jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną i stale odczuwasz brak popędu płciowego, zgłoś się do ginekologa – być może to czas na zmianę środka antykoncepcji.

Do obydwojga: jeśli czujecie, że powyższe rozwiązania Wam nie pomogły, bądź też nie bardzo wiecie, jak je wprowadzić do porządku dziennego, skorzystajcie z konsultacji u psychologa lub seksuologa. W ostatnim czasie przybywa również sex coachów, którzy organizują specjalne warsztaty dla par mających problemy w życiu seksualnym. Na takich zajęciach można dowiedzieć się więcej na temat komunikacji erotycznej, rozwinąć swoją seksualność, a także znaleźć inspirację.

Czego nie robić? Nie pozostawiać tego tak, jak jest. Potrzebna Wam zmiana, takie małe trzęsienie, które wybudzi Was z domowego letargu i uzmysłowi, że w każdym czasie, w każdym wieku możecie się cieszyć intymnymi chwilami. I że wciąż się kochacie.