Jak nawilżać suchą cerę?

Popękana, skłonna do łuszczenia się cera to Twój największy wróg? Problem suchej cery dotyka nas najczęściej zimą. Nie dajmy się jej jednak zaskoczyć i zadbajmy o odpowiednią pielęgnację przez cały rok. Jak powinno wyglądać nawilżenie suchej skóry twarzy i po jakie produkty sięgnąć?

pielegnacja

Skąd się bierze sucha skóra?

Właścicielkom skóry przetłuszczającej może wydawać się, że mają nie lada orzech do zgryzienia. Nie tylko one mają jednak powód do zmartwień. Również posiadaczki suchej skóry muszą się o nią zatroszczyć. Przesuszony naskórek, skłonny do łuszczenia się może nie tylko powodować ból, ale również przyczynić się do szybszego starzenia się cery. Dlaczego dotknął nas ten problem?

Sucha skóra może pojawić się zarówno u młodej, jak i starszej osoby. Podobnie jak w przypadku innych problemów z cerą, u podstaw wysuszonego naskórka może leżeć wiele przyczyn. Tylko na niektóre z nich mamy wpływ i możemy je wyeliminować z dnia na dzień. Jeśli nie mamy takiej możliwości, koniecznie musimy zadbać o nawilżenie suchej skóry twarzy.

Jakie są najczęstsze przyczyny wysuszone naskórka? Warto tutaj wymienić:

  • niewystarczającą ilość przyjmowanych płynów – dwa litry wody dziennie to minimum, o jakie musimy zadbać, aby cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale również pełną blasku skórą;
  • klimatyzowane lub ogrzewane pomieszczenie – kiedy zimą pracują grzejniki, a latem klimatyzacja, nie trudno o suchą skórę;
  • zażywanie niektórych leków – leki na przykład na nadciśnienie krwi mogą wysuszać cerę;
  • choroby i predyspozycje genetyczne – wysuszony naskórek może wynikać także z uwarunkowań genetycznych, jak i z takich chorób jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.

Nawilżenie suchej skóry twarzy naturalnymi środkami

Gabinety kosmetyczne mają w swojej ofercie pełen wachlarz zabiegów na suchą skórę. Nie są one jednak jedynym sposobem, aby zadbać o nawilżenie oraz zdrowy wygląd. Z pomocą przychodzi nam natura, a właściwie produkty, które wykorzystują moc pochodzącą z przyrody.

Za jakimi produktami warto się rozglądać? Jeśli zależy nam na nawilżeniu suchej skóry twarzy, naszym priorytetem powinny być delikatne kosmetyki przeznaczone dla delikatnej cery. Zacznijmy od demakijażu.

Aby zmyć delikatnie makijaż suchej skóry, sięgnijmy po płyny na bazie olejów. Nie naruszą one bariery lipidowej twarzy, a jednocześnie skutecznie usuną makijaż oraz zanieczyszczenia. Swój zestaw warto skompletować także o pianki lub żele do oczyszczania twarzy dla cery suchej wrażliwej. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem, nie pocierać mocno twarzy ręcznikiem. Zasada ta dotyczy każdego typu cery, ale właścicielki skóry suchej powinny szczególne zwrócić na to uwagę.

Szukając zaś odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji wrażliwe cery, rozglądajmy się w poszukiwaniu produktów, w których składzie znajdziemy:

  • olej arganowy;
  • masło shea;
  • olej konopny;
  • ekstrakt z róży;
  • witaminę C;
  • olej migdałowy.

Składniki te są niezwykle w nawilżaniu suchej skóry twarzy, a do tego nie podrażniają jej i dostarczają jej niezbędnych składników odżywczych. Możemy odnaleźć je w serum, kremach, maseczkach, a nawet w kosmetykach do demakijażu.

Czy dieta na ładną cerę rzeczywiście działa?

Nie od dziś mówi się o tym, że jesteśmy tym, co jemy. Dostarczane produkty do organizmu nie tylko mają wpływ na jego wagę, ale również na wygląd zewnętrzny. Posiadaczki suchej skóry powinny sprawdzić także swoją lodówkę. Jaka jest zatem dieta na ładną cerę?

Nasz jadłospis dla pięknej, nawilżonej skóry powinniśmy przede wszystkim o wodę. Jak już pisaliśmy, dwa litry do wody to minimum. Dbając o nawodnienie, nasza skóra jest pełna blasku i staje się bardziej elastyczna.

Dieta na ładną cerę powinna także być bogata w nisko przetworzone produkty. Zapomnijmy więc o gotowych daniach pełnych wypełniaczy smaków i konserwantów. Zamiast tego sięgnijmy po sezonowe warzywa oraz pełnoziarniste produkty. Zdrowa dieta nie musi przecież czasochłonna. Nawet kiedy brakuje nam czasu, warto zdobyć się na przygotowanie zdrowego posiłku. Siła tkwi w prostocie, pamiętajmy o tym.

Czy nawilżenie suchej skóry twarzy to syzyfowa praca? Może wydawać nam się, że nie podołamy właściwej pielęgnacji oraz odżywaniu. Nie zapominajmy jednak, że problem suchej skóry nie zniknie sam z siebie. Z czasem jej stan może się nawet pogorszyć. Dlatego drobne zmiany wprowadzone już dzisiaj, będą miały duże znaczenie jutro.