Jakie czynniki zwykle wywołują migrenę?

Atak migreny jest wywoływany przez wiele czynników, które można podzielić na kilka grup – m.in. psychiczne, hormonalne czy endogenne. Jest też szereg takich, które trudno zakwalifikować. Warto wiedzieć, co może wywołać silny ból głowy, aby próbować temu zapobiec. Podpowiadamy, jakie czynniki często wywołują migrenę.

czynniki_ktore_wywoluja_migrene

Według statystyk jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, na jakie cierpimy, są bóle głowy. Wyróżniamy co prawda kilka rodzajów bólu głowy, podobnie jak i jego przyczyn – np. stres, uboga dieta czy bierny tryb życia. Czasami wystarczy zwykły spacer po lesie, a czasami lek zawierający kwas tolfenamowy czy ibuprofen. Sprawdź, jakie czynniki wywołują ból, a następnie postaraj się temu zapobiegać.

Czynniki hormonalne

Wahania hormonalne mogą przyczynić się do wielu szkód w naszym organizmie – mogą nawet zatrzymać proces menstruacji, a więc tym bardziej wywołać atak migrenowy u kobiet. Naukowcy potwierdzili, że kobiety w wieku dojrzewania lub późniejszym to duża grupa cierpiących na migrenę. Wiąże się to ze wzrostem poziomu estrogenów w organizmie albo wahaniami ich poziomu.

Czynniki endogenne

Czynniki endogenne oddziałują we wnętrzu organizmu, są to m.in. sen, przemęczenie czy spożywanie pokarmów. Jeśli się nie wysypiamy lub śpimy do południa, rośnie ryzyko ataku migrenowego. Zbyt długie przerwy między posiłkami także prowadzą do bólu głowy. Wtedy sięgamy po tabletkę przeciwbólową – np. lek zawierający kwas tolfenamowy czy aspirynę, zamiast szybko zjeść wartościową kanapkę. Przemęczenie zaś jest niekorzystne dla organizmu z wielu powodów, a wywołanie ataku migrenowego to tylko jeden z nich.

Czynniki psychiczne

Czynniki psychiczne to przede wszystkim stres. Dokucza on wielu osobom, wiąże się niestety ze specyfiką obecnego tempa i trybu życia. Może wynikać także z przeżyć i doświadczeń życiowych. Niezależnie od przyczyny, często wywołuje dokuczliwy ból głowy. Coraz więcej osób cierpi na tzw. zespół wypalenia zawodowego, stany lękowe, a nawet depresję.

Są oni szczególnie podatni na ataki migreny, gdyż długotrwałe napięcie ma negatywny wpływ na układ nerwowy, który reaguje po pewnym czasie większą zapadalnością na schorzenia na tle nerwowym. Zwykle sięgamy po tabletkę na receptę lub łagodniejszy lek zawierający kwas tolfenamowy, zamiast skonsultować się z psychologiem.

Ciąża i tabletki antykoncepcyjne

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na bóle głowy w pierwszym trymestrze. Co ciekawe, bóle często ustają w czasie kolejnych trymestrów. Ponadto kobiety regularnie przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe mogą narzekać na migrenę. Obecnie jednak środki te są coraz nowocześniejsze, a więc i bezpieczne.

Papierosy i inne wyroby tytoniowe

Palenie tytoniu szkodzi zdrowiu, a nawet zagraża życiu, więc nie powinno dziwić, że może też przyczynić się do bólu głowy. Ponadto rośnie ryzyko wystąpienia udaru migrenowego, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Ponadto dym tytoniowy często wywołuje ból głowy u osób przebywających w pobliżu osoby palącej.