Joga uczy cierpliwości, spokoju i planowania. Pomaga zajrzeć w głąb siebie i ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Regularne treningi przynoszą szybkie efekty, a do praktykowania może przystąpić każdy, bez względu na wiek. Dlaczego joga pochodząca ze Wschodu stała się tak popularna w naszym świecie zachodnim?
Joga – terapia i profilaktyka
Joga to świetne rozwiązanie dla tych, którzy w natłoku codziennych obowiązków nie mają czasu na zróżnicowane aktywności fizyczne. Choć wydawałoby się, że joga może być treningiem nudnym lub przeznaczonym jedynie dla osób wyznających filozofię Wschodu (skąd zresztą joga pochodzi), to zdobywa ona coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, bowiem sztuka stworzona przez hinduskich mędrców jednoczy ciało i umysł, co we współczesnym świecie jest bardzo potrzebne. Zacznijmy jednak od umysłu. Regularne treningi uczą kontroli oddechu. Dzięki spokojnemu oddychaniu normuje się nasze ciśnienie, co ma zaś zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Spokojny oddech pozwala też przejść w stan głębokiego relaksu, w którym zapominamy o codziennych problemach i możemy skupić się na naszym ciele i wnętrzu. Jeśli jednak chodzi o wspomniane właśnie ciało to joga i w tym przypadku jest złotą receptą na większość schorzeń. Łagodzi napięcie mięśniowe i zwiększa ich zakres ruchu, odciąża stawy i podnosi naszą zwinność i gibkość. Świetnie wpływa na choroby krążeniowe, pomaga zwalczyć te o podłożu nerwowym, a także rozwiązuje kłopoty z zaburzeniami snu i bezsennością. Bardzo często jest też stosowana jako element terapii w przypadku chorób przewlekłych lub nowotworowych.
Pierwszy krok ku jodze
Dość trudno zmobilizować się do podjęcia regularnych treningów, ale to pierwszy krok jest najważniejszy. Warto więc najpierw wybrać odpowiednią szkołę, która pozwoli nowicjuszom odbyć pierwsze spotkanie bez niepotrzebnego stresu. Dobrze, jeśli zajęcia prowadzą wykształceni fizjoterapeuci, którzy będą mogli doradzić wykonywanie odpowiednich asan pomocnych w walce z męczącymi nas schorzeniami lub też zakazać wykonywania tych pozycji, które mogą być w niektórych przypadkach szkodliwe dla zdrowia. Choć w przypadku jogi nie ma właściwie żadnych przeciwskazań jeśli chodzi o wiek, to osoby chorujące na jaskrę, osteoporozę, nadciśnienie czy posiadające problemy z równowagą powinny poinformować o tym trenera. Ważną kwestią jest także odpowiednie dostosowanie grafiku zajęć tak, aby nie kolidował z naszym kalendarzem.
Wiele szkół proponuje kilka rodzajów zajęć w ciągu dnia, a zapisy nie muszą dotyczyć spotkań zawsze w tej samej grupie. Polecamy m.in. Joga Sztuka Życia – prowadzoną przez Justynę Wojciechowską szkołę, w której można wybrać zajęcia wg. poziomu swojego zaawansowania. Przed pierwszym treningiem warto też zaopatrzyć się w odpowiedni strój – na tyle swobodny, że nie będzie krępował ruchów, ani wpływał na krążenie krwi. Istotne będzie też nasze przygotowanie mentalne. Joga to sztuka przeznaczona dla osób, które chcą nauczyć się cierpliwości i spokoju. Nie jest to jednak sztuka z pewnością nudna, a pierwsze zajęcia (nawet jeśli trwają dość długo) pod okiem odpowiedniego trenera mijają w oka mgnieniu.