LZO, czym jest i jak go unikać?

Czytając na temat zanieczyszczenia powietrza lub jego jakości w domu możemy natknąć się na skrót LZO. Co to są za związki i czy mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Jak można zminimalizować ich ilość w otoczeniu?

co-to-jest-LZO

Co to jest LZO?

Lotne Związki Organiczne (LZO) jest to grupa związków organicznych, które charakteryzują się wysoką prężnością par i z łatwością przechodzą w postać pary lub gazu. Znane są również pod nazwą VOC, od angielskich słów volatile organic compounds.

Źródła LZO w domu

Lotne Związki Organiczne są obecne w naszych domach i można znaleźć je w wielu produktach, z których korzystamy. Należą do nich m.in.: farby na bazie rozpuszczalników, kleje, tusze, odświeżacze, tynki, produkty na bazie nafty, stare meble i dywany. Szkodliwe LZO znaleźć można nawet w kosmetykach i środkach czyszczących, wszelkiego rodzaju aerozolach i świecach.

Główne związki, należące do LZO, które można znaleźć w większości budynków, to: aceton, węglowodory aromatyczne (toluen, benzen, ksylen) i alifatyczne (dekan, oktan), związki zawierające chlor i terpeny.

LZO mają znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska, ponieważ ich obecność w atmosferze przyczynia się powstawania smogu fotochemicznego.

Wpływ LZO na zdrowie

W zależności od tego, jak długo narażeni jesteśmy na kontakt z LZO i jakie było ich natężenie, możemy spodziewać się zarówno krótko jak i długofalowych skutków zdrowotnych, o różnym nasileniu. Wśród lżejszych dolegliwości, jakie mogą nas spotkać, jest zmęczenie, nudności, podrażnienie oczu i dróg oddechowych, bóle głowy i reakcje alergiczne. W cięższych przypadkach możemy spodziewać się uszkodzenia nerek, wątroby i układu nerwowego, a niektóre z LZO mogą powodować nawet choroby nowotworowe.

Wiedza o możliwych skutkach ekspozycji na LZO jest bardzo ważna, ponieważ stanowią one aż 60% wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę oraz są przyczyną powstawania smogu fotochemicznego (ozonu troposferycznego).

Jak się chronić?

Nie ma lepszego sposobu na ochronę przed lotnymi związkami organicznymi niż unikanie produktów zawierających te związki w składzie. Zrezygnuj z produktów na bazie aerozoli i wybieraj farby na bazie wody, zamiast rozpuszczalnika. Szukaj ekologicznych alternatyw dla różnych produktów lub przygotuj preparaty domowej roboty, np. dezodorant na bazie olejku kokosowego i sody. Farby, kleje, środki czystości i inne produkty z LZO zawsze trzymaj w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w warunkach zgodnych z instrukcją. Zawsze zwracaj uwagę na informacje zawarte na etykiecie oraz poziom zawartości LZO.

Aby pozbyć się z domu szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych najlepiej zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z filtrem na bazie węgla aktywnego. Lider domowych oczyszczaczy, japońska marka Sharp, filtry węglowe w swojej nowej linii KC-G zaopatrzył w dodatkową powłokę krzemionkową, która wspiera pracę węgla aktywnego. Usuwa on z powietrza wszelkie zanieczyszczenia gazowe, w tym lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy.

Filtry węglowe w walce z LZO

Węgiel aktywny jest adsorbentem, który swoje cudowne właściwości zawdzięcza specyficznej budowie. W procesie produkcji w surowcu wytwarzane są mikroskopijne pory, które zwiększają jego powierzchnię sorpcyjną. Jeden gram węgla może skrywać nawet do 2000 m2 powierzchni! Dzięki temu bez problemu pochłania ogromne ilości zanieczyszczeń.

W oczyszczaczach powietrza filtr z węglem aktywnym stosowany jest w celu przechwycenia zanieczyszczeń gazowych, głównie organicznych, choć nie tylko. Doskonale radzi sobie z lotnymi związkami organicznymi i dymem papierosowym, a przy okazji pozbywa się z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów.

Żywotność filtra z węglem aktywnym do oczyszczaczy powietrza może znacznie się różnić, w zależności od modelu. Przeważnie należy wymieniać go raz na rok lub dwa lata. W przypadku oczyszczaczy powietrza Sharp producent deklaruje nawet do 10 lat pracy bez wymiany filtra. Jest to możliwe dzięki dużej pojemności filtra i przystosowaniu go do samodzielnego czyszczenia za pomocą odkurzacza. W serii KC-G filtr ten został wzbogacony o powłokę z krzemionki, która dodatkowo poprawia wchłanialność zapachów i pozwala na usunięcie z powietrza tlenków siarki i azotów, których zwykły węgiel aktywny nie jest w stanie przechwycić.

W walce z LZO w domu, niezastąpioną bronią jest oczyszczacz powietrza z filtrem węgla aktywnego.

[Materiał zewnętrzny]