Medycyna estetyczna – jak się przygotować?

Zainteresowanie medycyną estetyczną z roku na rok rośnie. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii staje się ona bardziej skuteczna, bezpieczniejsza i mniej obciążająca dla pacjenta. O rodzajach usług i celach ich zastosowania wiemy wiele – często jednak nieco mniej uwagi poświęcamy odpowiedniemu przygotowaniu do zabiegu czy miejscu, w którym zamierzamy go wykonać. O czym warto pomyśleć, zanim oddamy swoje zdrowie i urodę w „czyjeś ręce” – podpowiada dr n. med. Piotr Niedziałkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” oraz kierownik Centrum Zdrowej Skóry.

medycyna estetyczna

Wybór specjalisty – zadbaj o jakość i bezpieczeństwo zabiegu

Żyjemy w czasach, w których zdrowy i atrakcyjny wygląd ma znaczenie dla wielu z nas. Przekłada się on na nasze samopoczucie, pewność siebie, a to z kolei znajduje odzwierciedlenie w naszym życiu osobistym i zawodowym. Niezastąpiona w tym zakresie stała się w ostatnich latach medycyna estetyczna. Usuwanie nieprawidłowości, wygładzanie zmarszczek, troska o zachowanie jędrnej i młodej skóry czy walka z tkanką tłuszczową – to tylko niektóre możliwości jakie obecnie nam oferuje. Często błędnie kojarzona jest wyłącznie z zabiegami korekcyjnymi (np. powiększanie ust/korekta nosa), jednak ta dziedzina oferuje dużo więcej możliwości. Daje szansę, by wyeliminować negatywne aspekty wyglądu, które wpływają na nasz codzienny nastrój. Warto przy tym podkreślić, że jest to branża, która wymaga wiedzy i umiejętności z wielu różnych obszarów medycyny. Specjalista podejmujący się zabiegów powinien zatem znać się zarówno na procesach starzenia się skóry, jak i dermatologii czy endokrynologii. Dodatkowo, konieczne jest także doświadczenie oraz wiedza techniczna, która pozwoli na bezpieczną obsługę urządzeń i narzędzi – Polskie Towarzystwo Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” rekomenduje korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych tylko przez wykwalifikowanych lekarzy.

Prawidłowe świadczenie usług w obszarze medycyny estetycznej jest więc zależne od wielu czynników – także od stanu biologicznego organizmu człowieka. W miarę starzenia, pacjent będzie słabiej reagował na ciągłe powtarzanie tych samych zabiegów. Dodatkowo, chory organizm częściej narażony jest na wystąpienie powikłań. Spowodowane jest to jego gorszą regeneracją oraz ujawnianiem się chorób przewlekłych i wiążącym się z tym zastosowaniem terapii farmakologicznej.

Samo wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej bez oceny stanu biologicznego organizmu wydaje się być błędem w sztuce odmładzania. Wielu pacjentów nie wie o takiej możliwości i latami wykonuje tylko te same zabiegi, nie zdając sobie sprawy, że istnieje możliwość uzyskania lepszych i długotrwałych efektów przy zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa. Celem zabiegów medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej jest opóźnienie tego procesu wraz z poprawą kondycji skóry. Mądrze dobrane terapie (np. z wykorzystaniem medycyny przeciwstarzeniowej), które wzajemnie się uzupełniają pozwalają czuć się o kilka lub kilkanaście lat młodziej, dając jednocześnie zdrowie i ładny wygląd w każdym wieku – komentuje dr n. med. Piotr Niedziałkowski.

Komu bez ryzyka powierzyć swój wygląd?

Obecnie oferta salonów proponujących zabiegi korekcyjne, takie jak mezoterapia czy lifting stale wzrasta. Czy wybór miejsca i osoby ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Do dyspozycji pacjentów są zarówno gabinety kosmetyczne, jak i placówki medyczne. Usługi z zakresu medycyny estetycznej mogą świadczyć kosmetyczki, kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej. Korzystając jednak z zabiegów u innej osoby niż lekarz, pacjent musi się liczyć z możliwością powikłań i brakiem pomocy w przypadku ich powstania. Niestety, na wypadek pojawienia się komplikacji kosmetyczka ani kosmetolog nie będzie mogła wypisać recepty na antybiotyk, ani podać odpowiednich leków np. w przypadku wystąpienia alergii.

Za każdym razem pacjent powinien sprawdzić, czy osoba wykonująca zabieg jest lekarzem (posiada prawo wykonywania zawodu). Ministerstwo Zdrowia wyraźnie wskazało, że zawody technika usług kosmetycznych i kosmetologa nie są zawodami medycznymi. Żadna kosmetyczka czy kosmetolog nie mają prawa podawania leków, takich jak toksyna botulinowa, czy implantacji kwasu hialuronowego, w którego opisie producent jasno wskazuje na uprawnionego lekarza. Podobnie jest ze wszystkimi zabiegami polegającymi na podawaniu substancji rewitalizujących, np. mezoterapia. Nie są oni także przygotowani do ewentualnego leczenia i nie mają uprawnień do tego, by podać pacjentowi leki. Jeśli więc pacjent decyduje się na wybór miejsca, w którym przyjmują osoby bez wykształcenia medycznego musi się liczyć z pewnym ryzykiem związanym z możliwym brakiem satysfakcji czy wystąpieniem poważnych powikłań – wyjaśnia dr n. med. Piotr Niedziałkowski.

Dodatkowo, przed każdym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, niezbędna jest konsultacja lekarska. Rozmowa powinna dać lekarzowi informacje o pacjencie, na podstawie których dobierze odpowiednią metodę dostosowaną do jego potrzeb i stanu zdrowia.

Przygotowanie do zabiegu – na co zwrócić uwagę?

W celu zapewnienia wysokiej jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług, kluczowe jest wybranie doświadczonego specjalisty. Taka osoba (czyli lekarz) będzie także w stanie odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu (przekazać mu niezbędne wskazówki i wytyczne), co może mieć istotny wpływ na efekt końcowy. Najlepiej zobrazować to na konkretnym przykładzie – w ostatnich sezonach szczególnie popularne stały się zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego. Jest to usługa mająca na celu poprawę ogólnego wyglądu cery, która staję się odświeżona, promienna i wypoczęta. Ponadto, atutem jest wygładzenie zmarszczek i poprawa napięcia skóry. Powodem jej powszechności jest bezpieczeństwo i praktycznie brak działań niepożądanych, a to wszystko dzięki wykorzystaniu własnej krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe stanowi alternatywę dla osób, które nie akceptują kwasu hialuronowego lub chorują na ciężką alergię. Często także stosuje się je po terapii laserowej – przyspiesza gojenie ran i powrót do codziennych obowiązków. Osocze ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu wywiera ochronny wpływ na naszą skórę.

Jak zostało wspomniane, na skuteczność tego zabiegu (lub innych, takich jak implantacja kwasu hialuronowego czy liposukacja) ma wpływ wiele istotnych czynników. Jeśli zależy nam na dobrym efekcie (a na pewno tak jest, skoro się decydujemy na leczenie) to warto wiedzieć, że jednym z nich jest nasze indywidualne przygotowanie do niego. W przypadku zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego kluczowe jest np. zachowanie zdrowej diety. Jest to spowodowane faktem, że metoda ta polega na wstrzykiwaniu pod skórę naszych własnych płytek krwi i właśnie od ich jakości oraz zawartych w nich substancji odżywczych zależy końcowy efekt naszych starań. To w praktyce oznacza, że jeśli na kilka dni przed planowanym zabiegiem pacjent będzie jadł niezdrowe posiłki i przetworzoną żywność to związki zawarte w tych produktach będą krążyły w krwi, co może zniweczyć cały potencjał regeneracyjny – dlatego tak ważne jest, by wskazówek udzielił nam wykwalifikowany lekarz specjalista.

Jak zatem powinno wyglądać modelowe podejście do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

Oczywiście cały proces należy zacząć od szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz pozna historię pacjenta i stan jego zdrowia. Sam zabieg dzieli się na trzy etapy. Pierwszy polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej (pacjent nie musi być na czczo). W kolejnym etapie celem jest uzyskanie koncentratu bogatopłytkowego – tu ważny jest proces odzyskania płytek krwi z krwi pacjenta (stosowanie płytek krwi, a nie innych komórek spowodowane jest tym, że zawierają one czynnik wzrostu i inne składniki, które pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu). Pobraną krew umieszcza się w specjalnym pojemniku do otrzymywania PRP, a następnie poddaje się wirowaniu. Ostatni etap dotyczy już samego podania osocza. W Centrum Zdrowej Skóry (powstałym z inicjatywy Centrum Medycznego Damiana) osocze bogatopłytkowe najczęściej podaje się w formie iniekcji (zastrzyku) z zastosowaniem klasycznej metody mezoterapii lub liniowo – wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry. Jest to zabieg, który nie zmienia rysów twarzy i można go stosować cały rok.

Podsumowując, pamiętajmy, że poprawę swojego wyglądu najlepiej jest powierzyć specjaliście –  lekarzowi, który posiada podstawy medyczne zarówno do tego, by przeprowadzić zabieg, jak i poradzić sobie z ewentualnymi powikłaniami. Warto wiedzieć, że raz wykonana usługa nie jest gwarancją odmłodzenia na długie lata, a stanowi jedynie część tego procesu. Obowiązkiem każdego lekarza medycyny estetycznej powinna być więc rzetelna informacja o możliwościach terapii przeciwstarzeniowych. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty (w miejscu z dobrym zapleczem medycznym), który zapewni kompleksową opiekę począwszy od przygotowania nas do zabiegu, przez konsultację i wykonanie odpowiednich badań oraz wykonanie zabiegu, aż po konsultację efektu końcowego.

[PR]