Problemy skóry wrażliwej – typowe nie tylko dla cery suchej!

Wydawałoby się, że problem nadwrażliwości skóry na działanie różnych czynników zewnętrznych dotyczy jedynie osób, które posiadają cerę suchą lub bardzo suchą – owszem posiada ona największe tendencje do podrażnień i zaczerwienień na skórze, jednak nie zmienia to faktu, że pozostałe typy cery, w tym tłusta i mieszana, mogą również przejawiać te same lub podobne problemy. Co jest najczęstszą przyczyną nadwrażliwości skóry na bodźce zewnętrzne? I w jaki sposób ją pielęgnować, by ograniczyć ryzyko występowania reakcji alergicznych na skórze?

zdr1-0004

Nadwrażliwość skóry – skąd się to bierze?

Za nadwrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych najczęściej odpowiedzialne są nasze uwarunkowania genetyczne. Takie skłonności zazwyczaj przekazywane są nam przez rodziców lub dziadków. Jednak, to że w naszej rodzinie nie było przypadków posiadania skóry wrażliwej, nie oznacza, że problem nadwrażliwości u nas nie może wystąpić. Co więcej, ta dolegliwość skóry może pojawić się w każdym wieku i w przypadku każdego typu cery. Możemy się jej nabawić zarówno w wyniku niewłaściwej pielęgnacji twarzy, jak i poprzez poddawanie skóry ciągłemu działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym:

  • promieniowaniu UV,
  • zanieczyszczeniom środowiska,
  • klimatyzacji,
  • drażniącym składnikom kosmetyków,
  • twardej wodzie,
  • suchemu powietrzu,
  • bezpośredniemu kontaktowi skóry z syntetycznymi tkaninami i detergentami,
  • czy złej diecie, bogatej w ostre przyprawy lub konserwanty.

Jak objawia się wrażliwość skóry?

Wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych jest bardzo łatwa do rozpoznania. Wszystko zaczyna się od zaczerwienienia skóry, któremu towarzyszy również uczucie pieczenia, ściągnięcia, mrowienia i szczypania naskórka. Na początku skóra reaguje zaczerwienieniem i świądem na długotrwałe wystawianie jej na działanie szkodliwych bodźców zewnętrznych, jednak z czasem jej odporność systematycznie słabnie, w wyniku czego nawet kilkunastominutowy kontakt ze słońcem czy jednorazowe zastosowanie niewłaściwego kosmetyku, może wywołać na jej powierzchni reakcje alergiczne. Nadwrażliwość skóry nasila się u kobiet wraz z wiekiem, kiedy ochronna warstwa lipidowa naskórka staje się coraz cieńsza i przez to z łatwością przenikają przez nią różne szkodliwe substancje.

Jakie kosmetyki dla skóry wrażliwej?

Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej nie jest niestety łatwym zadaniem. W tym przypadku trzeba być bardzo delikatnym i ostrożnym, bowiem mogą jej zaszkodzić pojedyncze i z pozoru nieszkodliwe składniki kosmetyków. Jeżeli zauważymy u siebie objawy skóry wrażliwej i reaktywnej, konieczne będzie zastąpienie dotychczas stosowanych preparatów dermokosmetykami – są to kosmetyki hipoalergiczne, które pozbawione są wszelkich drażniących skórę składników, sztucznych barwników, konserwantów i alkoholu. Preparaty tego typu możemy znaleźć przede wszystkim w aptekach – jedną z marek, która swoje dermokosmetyki tworzy właśnie na potrzeby skóry wrażliwej jest La Roche-Posay. W ofercie firmy znajdują się zarówno preparaty do nawilżania i oczyszczania twarzy, jak i pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej?

Przy skórze wrażliwej każdy zabieg pielęgnacyjny powinien być wykonywany z dużą delikatnością i przy użyciu łagodnych preparatów, które będą koić skórę i redukować wszelkie podrażnienia. Kosmetyki należy odpowiednio dostosować do typu swojej cery. Tylko w ten sposób skóra będzie właściwie chroniona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W przypadku skóry wrażliwej musimy też zwrócić uwagę na sposób aplikacji różnych kosmetyków do pielęgnacji – delikatne wklepanie zamiast intensywnego pocierania jest w tym przypadku jak najbardziej wskazane.

Więcej informacji oraz pełna oferta dermokosmetyków dla skóry wrażliwej dostępna na stronie: http://www.laroche-posay.pl/produkty/potrzeby/Nawil%C5%BCenie-od%C5%BCywianie-wra%C5%BCliwej-sk%C3%B3ry-twarzy-cnd1116.aspx