Przenośny koncentrator tlenu – jaki model kupić?

Koncentratory tlenu to podstawowe urządzenia wykorzystywane w DLT, czyli Domowym Leczeniu Tlenem. Ich praca polega na przetwarzaniu powietrza pobieranego z otoczenia na czysty, skoncentrowany tlen. Tak przygotowany, stężony gaz podaje się pacjentom ze schorzeniami układu oddechowego powodującymi niedotlenienie organizmu. Koncentratory dzielą się na dwie podstawowe kategorie: stacjonarny i przenośny koncentrator tlenu.

oddychanie

Koncentratory tlenu od wielu lat zastępują w medycynie nieporęczne i ciężkie butle gazowe. Znacznie polepszają one jakość życia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego. Na rynku istnieje więc wiele marek produkujących kondensatory. Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru?

Wybieramy rodzaj kondensatora

Podstawą podziału dostępnych ma rynku kondensatorów i ich przeznaczenie, czyi modelowy sposób użytkowania i wiążący się z nim przepływ tlenu.  Stacjonarny koncentrator tlenu, mimo że cięższy i bardziej toporny od mobilnego, ma kilka znaczących zalet. To bardzo wydajne i ciche urządzenie, które charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi parametrami technicznymi niż przenośny odpowiednik (przepływ powietrza w granicach od 1 do 5l/minutę). Jest też stosunkowo tanie i wytrzymałe: możemy z powodzeniem używać go niemal bez przerwy. Dla kontrapunktu, przenośny koncentrator tlenu cechują gorsze parametry techniczne, gdyż przy zwyczajnym przepływie tlenu osiąga jego niższą koncentrację. Urządzenie jest jednak lekkie, kompaktowe i wygodne, a więc niezbędne w przypadku osób, które są aktywne lub podróżują. Niestety jest to sprzęt bardzo drogi i mało wydajny. Dużą jego wadą jest fakt, że  stosunkowo krótko utrzymuje wysoką koncentrację powietrza, czego niektórzy pacjenci nie są w stanie zaakceptować. Wśród koncentratorów przenośnych istnieje dodatkowy wariant, tzw. koncentrator wspierający. Mogą z niego korzystać osoby, które dobrze tolerują ograniczoną koncentrację tlenu (20-30%).

Na co zwrócić uwagę wybierając przenośny koncentrator tlenu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że kondensatory mobilne nie nadają się do użytku ciągłego. Stężenie tlenu, jakie osiągają,  jest dla wielu pacjentów niewystarczające w dłuższej perspektywie. Na jakiej podstawie dokonać wyboru, by jak najlepiej wykorzystać potencjał kondensatorów mobilnych? Pierwszym wskaźnikiem eliminacji powinna być wyjątkowo niska cena. Sprzęt tego typu jest sprzętem zazwyczaj drogim, więc każda większa zniżka cenowa budzi podejrzenia, że coś się za tym kryje.  Warto również przeanalizować takie parametry kondensatora, jak czas pracy baterii, przepływ tlenu czy waga oraz kształt, które będą wpływały na łatwość transportu. Przenośny koncentrator tlenu nie powinien być używany dłużej niż przez kilka godzin w ciągu dnia: jest dużo mniej wytrzymały niż jego stacjonarny odpowiednik.

Każdy z wymienionych rodzajów koncentratorów ma swoje wady i zalety. Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest osiadanie kondensatora do użytku domowego oraz drugiego, mobilnego, który nie będzie ograniczał naszej aktywności życiowej.

Serdecznie zapraszamy na stronę Oddychasz.pl.

[Materiał zewnętrzny]