PZU zbuduje kolejne Trasy Zdrowia

PZU kontynuuje zaangażowanie w promowanie zdrowia i aktywności fizycznej wśród Polaków. W tym roku wybuduje kolejnych 30 PZU Tras Zdrowia. To druga edycja projektu, który został zainaugurowany w ubiegłym roku. Wybrano już gminy, w których odbędą się konsultacje społeczne.

zdr0003

Do drugiej edycji projektu PZU Trasy Zdrowia przystąpiły 134 gminy z całej Polski. Spośród nich jury do drugiego etapu konkursu wybrało 35 projektów. Przy ocenie wniosków brano pod uwagę m.in. promocję trasy, jej lokalizację, zaangażowanie mieszkańców w działania, różnorodność planowanych form aktywności na trasie, innowacyjne podejście do aktywności fizycznej oraz uzasadnienie potrzeby realizacji projektu. Do drugiego etapu zakwalifikowały się projekty z następujących gmin:

 • Województwo Dolnośląskie – Gmina Miasta Oława oraz Gminy: Karpacz i Ząbkowice Śląskie
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie – Gminy: Fabianki, Mogilno i Sępólno Krajeńskie
 • Województwo Lubelskie – Miasto Łuków oraz Gminy: Bychawa, Sawin i Susiec
 • Województwo Łódzkie – Gmina Wolbórz
 • Województwo Małopolskie – Miasto Gorlice oraz Gminy: Bolesław, Iwkowa i Zator
 • Województwo Mazowieckie – Miasto Żyrardów oraz Gmina Mrozy
 • Województwo Opolskie – Gminy: Brzeg, Głogówek i Namysłów
 • Województwo Podkarpackie – Gmina Rymanów
 • Województwo Podlaskie – Miasto Siemiatycze
 • Województwo Pomorskie – Gmina Miejska Łeba
 • Województwo Śląskie – Miasto Wodzisław Śląski oraz Gmina Myszków
 • Województwo Warmińsko-Mazurskie – Gmina Miasta Braniewa oraz Gminy: Dąbrówno, Dobre Miasto i Stawiguda
 • Województwo Wielkopolskie – Miasta i Gminy: Grabów nad Prosną i Pleszew oraz Gminy: Trzcianka i Wolsztyn
 • Województwo Zachodniopomorskie – Gmina Miejska Wałcz oraz Gmina Sianów

Teraz w gminach odbędą się konsultacje społeczne, które zadecydują, które projekty zostaną skierowane do realizacji.

– Duże zainteresowanie, jakim cieszyła się ubiegłoroczna edycja projektu skłoniło PZU do kontynuacji programu także w tym roku – powiedział Michał Witkowski, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej PZU. – Sukces tego programu to dowód, że w małych, lokalnych gminach istnieje duże zapotrzebowanie na infrastrukturę umożliwiającą uprawianie sportu. To także sygnał, że mieszkańcy małych miast i wsi mają dużą świadomość znaczenia sportu dla ich zdrowia. Dlatego wychodzimy naprzeciw ich potrzebom i przygotowujemy gotowe trasy, po których samo regularne spacerowanie kilka razy w tygodniu znacznie przyczyni się do poprawy ich kondycji i stanu zdrowia.

Czym są PZU Trasy Zdrowia?

Trasa Zdrowia to 2-3 kilometrowa ścieżka, przy której znajdziemy różne proste urządzenia i instalacje do ćwiczeń. Dzięki temu stanowi ona mini kompleks rekreacyjno-sportowy. Może zostać wykorzystana do biegania, nordic walkingu i wielu innych form aktywności na świeżym powietrzu. Jest więc strefą treningów, zajęć sportowych, relaksu i integracji społeczności lokalnej.

Powstanie Trasy Zdrowia w danej gminie ma wpłynąć na jej lokalną społeczność, która pomimo sprzyjających okoliczności przyrody, rzadziej uprawia sport, niż mieszkańcy dużych miast. Dlatego tak ważne jest, aby projekt trasy odpowiadał potrzebom miejscowej ludności. W tym celu w drugim etapie konkursu w wybranych 35 gminach przeprowadzone będą konsultacje społeczne, do których zaproszeni zostaną mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń, klubów sportowych, a także bibliotek, szkół czy ośrodków sportu i kultury.

[komunikat prasowy]