Soczewki pod lupą

Pomimo zmian obserwowanych w ostatnich latach, dla większości osób korekcja okularowa nadal jest przeważającą i naturalną opcją. Dane wskazują, że Polacy są świadomi zalet wynikających z użytkowania soczewek, a około 50 proc. z nich jest skłonnych wypróbować je z ciekawości.

soczewki

Niemalże co drugi dorosły Polak twierdzi, że ma wadę wzroku[1], ale na kontrolę wybiera się dopiero wtedy, kiedy z oczami dzieje się już coś poważnego. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wizytę u specjalisty, częściej wychodzimy z parą okularów niż soczewek kontaktowych. Dlaczego? Aż 39 proc. Polaków odczuwa strach przed umieszczeniem ich w oku.

Wyniki najnowszego badania GfK dla Vision Express są zaskakujące. Pomimo zmian obserwowanych w ostatnich latach, dla większości osób korekcja okularowa nadal jest przeważającą i naturalnie wybieraną opcją. Dane wskazują, że Polacy są świadomi zalet wynikających z użytkowania soczewek, a około 50 proc. z nich jest skłonnych wypróbować je z ciekawości. Jednak najsilniejszą barierą hamującą użytkowników przed wyborem soczewek pozostaje obawa przed procesem ich zakładania – deklaruje ją aż 39 proc. osób, które wcześniej ich nie nosiły.

Strach ma wielkie oczy

Jeżeli ktoś zdecyduje się na wybór soczewek, przed pierwszym zakupem powinien skorzystać ze wsparcia okulisty lub optometrysty, którzy przebadają wzrok i doradzą najtrafniejsze rozwiązanie, co do sposobu korekcji wady. Warto odwiedzić taki salon, w którym specjalista wykona profesjonalne badanie wzroku, zapewni dobór właściwych soczewek oraz udzieli instruktażu ich zakładania i zdejmowania. Na tego typu wizytę można umówić się we wszystkich salonach Vision Express.

„Istotne jest nie tylko samo dopasowanie soczewek do konkretnej wady wzroku, lecz również dobranie odpowiedniego poziomu krzywizny i średnicy soczewki. Prawidłowy dobór soczewek kontaktowych zagwarantuje zarówno satysfakcję z ich użytkowania, jak i odpowiednio zadba o bezpieczeństwo i komfort oczu. Dlatego tak ważna jest konsultacja w salonie poprzedzająca zakup soczewek, zwłaszcza po raz pierwszy.” – radzi dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Wyraźny komfort na co dzień

Liczne zalety soczewek kontaktowych sprawiają, że zyskują one na popularności. Osoby z długim stażem soczewkowym, jako jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za ich wyborem podają większą wygodę użytkowania w porównaniu do okularów – nie zachodzą parą, nie brudzą się, ani nie niszczą. Oprócz tego, około 17 proc. Polaków wskazuje, że najważniejszą cechą soczewek jest swoboda jaką dają podczas aktywności fizycznej. Są doceniane również w trakcie wakacji. To zdecydowanie najlepszy wybór na deszczowe, mroźne oraz wyjątkowo słoneczne dni. Poza komfortem na co dzień, ze względu na walory estetyczne, przydają się podczas ważnych uroczystości czy imprez. Z kolei po okulary warto sięgnąć do czytania i pracy przy komputerze – zapewnią wygodę podczas długotrwałego skupiania wzroku na jednym obiekcie z bliska. Z powodzeniem można używać równolegle okularów i soczewek kontaktowych na zmianę, dobierając je w zależności od potrzeb czy sytuacji.

Wbrew krążącym mitom, prawidłowo dobrane soczewki kontaktowe, to bezpieczna metoda korekcji wad wzroku poprawiająca komfort funkcjonowania na co dzień. Wystarczy przełamać strach przy pierwszym kontakcie soczewki z okiem, a ich aplikowanie przestanie być barierą. W codziennym użytkowaniu ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta – soczewki jednodniowe należy traktować jako jednorazowe, natomiast w przypadku soczewek miesięcznych kluczowe znaczenie ma zachowanie zasad higieny i pielęgnacji. Niezależnie od motywu ich wyboru, można mieć pewność, że technologie stosowane w obecnie dostępnych soczewkach kontaktowych, pozwalają na bezpieczną i wygodną korekcję większości wad wzroku.


[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w dniach 31 stycznia – 5 lutego 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1600 Polaków.

[PR]