Sprawa istotna – badania psychotechniczne

Badania psychotechniczne są jednymi z najważniejszych dla tych kierowców, którzy – na przykład – przewożą innych ludzi. Wbrew pozorom nasza umiejętność koncentracji czy zbadanie refleksu może zaważyć o losach na jezdni.

badania-psychotechniczne-bielsko-biala

Dlaczego? Ponieważ niejednokrotnie brakuje nam ułamka sekundy do tego, by skręcić w bok, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża osoba, która straciła kontrolę nad kierownicą bądź przeliczyła się co do tego, czy zdąży wyprzedzić. Od tego często zależy nasze zdrowie i życie. Z tego też powodu trzeba wykonywać regularne badania psychotechniczne. Bielsko-Biała jest miastem, w którym możemy sobie takie zrobić. Specjaliści zbadają czas naszej reakcji, zobaczymy nasz margines błędu, dowiemy się, w czym słabujemy. Znane są przecież przypadki, w których ktoś myślał, że ma doskonały wzrok, a badania psychotechniczne zweryfikowały jego poglądy na rzeczywistość i ostatecznie musiał kupić okulary.

Badania psychotechniczne w Bielsku-Białej

Badania psychotechniczne dotyczą również naszej osobowości i przebytych chorób lub istniejących zaburzeń na tle psychicznym. Niech będzie tu przykładem taka sytuacja: ktoś chce zacząć uczęszczać na zajęcia z nauki do prawa jazdy, przychodzi więc do lekarza. Okazuje się jednak, że choruje na nerwicę lękową i w związku z tym musi brać leki psychotropowe. Nic szczególnego, ale zaleca się, by nie były one zażywane wtedy, kiedy ktoś wsiada za kółko. Ponadto, nerwica lękowa może utrudnić prowadzącemu jazdę. Co to znaczy? Cierpiący na to zaburzenie wpadają niekiedy w ataki paniki. Wyobraźmy sobie, że taki atak przytrafi im się w trakcie prowadzenia pojazdu. Nic szczególnie bezpiecznego, prawda?

Zrób sobie badania

Badania psychotechniczne musi zrobić sobie wiele osób ze względu na pracę, jaką wykonują. Ale skierowanie na nie dostają również na przykład tacy ludzie, którzy utracili prawo jazdy bądź przekroczyli 24 punkty karne. Nie jest to rodzaj kary dla nich, ale trzeba sprawdzić, czy na pewno nadają się do prowadzenia samochodu. W tym celu wykonuje się badania kierowców – Bielsko-Biała jest jednym z miejsc, gdzie znajdziemy specjalistów zajmujących się przeprowadzeniem podobnego testu. Czasami warto sobie takie zrobić nawet bez skierowania, choćby po to, by przećwiczyć swój refleks, zbadać wzrok, określić, jak szybko jesteśmy w stanie podejmować decyzje. Nie będziemy od tego może lepszymi kierowcami, ale z pewnością będziemy wtedy w stanie ustalić, czy potrafimy bezpiecznie poruszać się po jezdni. Nadmierna ufność we własne siły źle się kończy, jeśli nie jest poprzedzona badaniami.