USG tarczycy – wszystko co musisz wiedzieć

Badanie ultrasonograficzne jest najpopularniejszą metodą obrazowania diagnostycznego. Choć kojarzy się ono głównie z badaniem dzieci, które w najbliższym czasie przyjdą na świat, to badanie USG ma znacznie szersze zastosowanie. Jednym z nich jest badanie tarczycy. Jak ono przebiega i dlaczego warto je wykonać?

usg-tarczycy-warszawa

Na czym polega badanie USG?

Istotą badania USG jest poddanie pacjenta działaniu ultradźwięków. Spośród wielu badań obrazowej diagnostyki medycznej, jest to więc jedyna metoda niewykorzystująca oddziaływań elektromagnetycznych. Postęp technologii sprawił, że aparaty ultrasonograficzne nie tylko zmniejszyły swoje rozmiary, ale przede wszystkim obniżone zostało natężenie wykorzystywanych fal ultradźwiękowych. Dzięki temu, badanie USG uczyniono badaniem praktycznie całkowicie bezpiecznym.

Obrazowanie metodą USG polega na emitowaniu przez głowicę aparatu fal ultradźwiękowych. Zakres ich częstotliwości może być bardzo szeroki (1-20 MHz) i zależy od obrazowanej tkanki. Metoda wykorzystuje tzw. efekt echa. Polega to na emisji krótkotrwałych impulsów, a następnie rejestracji fali odbitej od tkanek narządów wewnętrznych. Istnieje wiele sposobów prezentacji wyników, lecz najpowszechniejsza jest prezentacja typu 4D, czyli otrzymywanie obrazów trójwymiarowych w czasie rzeczywistym.

Dlaczego warto wykonać USG tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem, który znajduje się na przedniej części tchawicy w przednio-dolnej części szyi. Składa się z dwóch płatów połączonych węziną. Funkcją tarczycy jest wydzielanie hormonów regulujących metabolizm organizmu. Należy do nich tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) oraz kalcytonina. Badanie stanu czynnościowego tarczycy jest ważne w profilaktyce i leczeniu poważnych chorób jakimi są niedoczynność i nadczynność tarczycy. Kompletne badanie tarczycy powinno obejmować ultrasonografię oraz określenie we krwi stężeń produkowanych przez nią hormonów.

Istnieją pewne symptomy, przy wystąpieniu których należy wykonać badanie tarczycy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest powiększenie szyi i występowanie na niej tzw. woli. Może się to wiązać z niedoczynnością tarczycy, która może powstać w wyniku choroby Hashimoto. Do nadczynności tarczycy i woli guzkowych może prowadzić z kolei choroba Gravesa-Basedowa. Badanie USG jest też nieocenione w przypadku diagnostyki nowotworów tarczycy oraz podczas kontroli leczenia hormonalnego. Więcej informacji na temat USG tarczycy – rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy.

Badanie USG – jak się przygotować?

Badanie USG jest metodą całkowicie bezpieczną. Dużą rolę w prawidłowym odczytywaniu wyników ma doświadczenie lekarza. W samej Warszawie istnieje wiele ośrodków zajmujących się diagnostyką obrazową. Jednym z nich jest ośrodek z wieloletnim stażem – Rex Medica.  Podczas badania USG lekarz wykonujący badanie poprosi o odsłonięcie skóry w miejscu, gdzie badanie będzie przeprowadzane. Następnie na skórę szyi nałożony zostanie żel, który umożliwia prawidłowe emitowanie i rejestrowanie fal. Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i można je wykonać bez skierowania od lekarza. Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania ultrasonograficznego.

[Materiał zewnętrzny]