Uzależnienie od leków: na czym polega, objawy, leczenie

Uzależnienie od leków, znane również jako lekomania, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko narkotyki są uzależniające. Wystarczy spojrzeć na problem nadużywania leków przeciwbólowych i nasennych, by zrozumieć, że dotyczy to także substancji przepisywanych przez lekarzy dla dobra pacjenta. W niniejszym artykule przeanalizujemy, czym jest uzależnienie od leków, jakie są jego objawy oraz jak przebiega leczenie lekomanii.

uzaleznienie-od-lekow

Czym jest uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków to niezdolność do zapanowania nad konsumpcją leków na receptę lub bez recepty, mimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i emocjonalnych. Szczególnie narażone są osoby, które zażywają leki wpływające na układ nerwowy, takie jak leki przeciwbólowe, uspokajające, przeciwlękowe czy nasenne.

Objawy uzależnienia od leków

Objawy uzależnienia od leków mogą być niezwykle różnorodne, ale warto zwrócić uwagę na następujące sygnały:

  1. Rozwój tolerancji na lek: osoba potrzebuje coraz większych dawek, aby uzyskać efekt nawet w przypadku leczenia.
  2. Objawy odstawienia: pojawienie się negatywnych objawów fizycznych lub psychicznych po zaprzestaniu lub zmniejszeniu dawki leku.
  3. Kontynuowanie zażywania leku, mimo negatywnych konsekwencji: pacjent nie jest w stanie przerwać terapii nawet w obliczu finansowych lub zdrowotnych problemów.
  4. Obsesyjne myśli i zachowania związane zażywaniem leku: planowanie życia wokół dawek czy zakupu leku.
  5. Utrata kontroli: niezdolność do przestrzegania zalecanej dawki lub czasu terapii.
  6. Ukrywanie zażywania leków przed otoczeniem.

Leczenie lekomanii

Leczenie lekomanii polega na indywidualnie dobranym planie terapeutycznym, który będzie uwzględniał stopień zaawansowania uzależnienia oraz ewentualne współistniejące choroby. Przeważnie składa się na niego:

  • Detoksykacja: pod nadzorem specjalistów pacjent przechodzi proces oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych. W ośrodkach o wysokim standardzie jest to proces dokładnie kontrolowany i ekspercki i na bazie tego dobierany plan terapeutyczny.
  • Terapia uzależnień: często korzysta się z terapii behawioralnej, która ma na celu nauczenie pacjenta radzenia sobie z presją społeczną czy emocjonalną bez konieczności sięgania po środki uzależniające. Grupowa terapia wspomagana jest także przez wsparcie rodziny i bliskich.
  • Leczenie wspomagające: w przypadku występowania współistniejących chorób psychicznych, takich jak depresja czy lęk, specjalista może zalecić dodatkowe terapie, takie jak antydepresanty lub leki przeciwlękowe, które nie mają potencjału uzależniającego.
  • Długotrwałe wsparcie: istotne jest także właściwe przygotowanie pacjenta do życia po zakończonym leczeniu. Wsparcie emocjonalne, nauka technik radzenia sobie z pokusą czy uczestnictwo w grupach wsparcia, będą często niezbędne, aby zapobiec nawrotom.

Podsumowując, uzależnienie od leków jest problemem, który nie dotyczy tylko narkotyków, ale także leków przepisywanych przez lekarza. Należy zwracać uwagę na pierwsze objawy uzależnienia i na konsultację u specjalisty, który pomoże w wyborze odpowiedniego leczenia. Dobra diagnoza, wsparcie emocjonalne i długotrwałe leczenie oferuje szansę na trwałe pokonanie lekomanii.

[Materiał zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.