Zęby – kwestia nie tylko estetyczna

O tym jak ważne są zęby, wiedzą Ci którzy mają z nimi problemy. Piękne, zdrowe zęby, to piękny uśmiech. Nie wstydząc się swojego wyglądu, czujemy się swobodnie. Chętniej nawiązujemy kontakty i podejmujemy rozmowę z napotkanymi osobami. Posiadanie ładnych i zdrowych zębów, to jednak nie tylko kwestia prawidłowej samooceny i estetycznego wyglądu.

stomatolog-slupca

Dlaczego dbanie o prawidłowe uzębienie jest tak ważne?

Z całą pewnością, piękny uśmiech jest ważnym elementem wyglądu i doskonałą wizytówką. Zdrowe zęby to jednak nie tylko aspekt estetyczny. Warto dbać o ich prawidłową kondycję, gdyż w ten sposób dbamy pośrednio o cały organizm. Nie wszyscy wiedzą, że stany zapalne zębów mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych w obszarach, których nie kojarzymy z problemami stomatologicznymi.

Bakterie, które atakują zęby i dziąsła, mogą przedostawać się do układu krwionośnego, a z nim do innych układów w organizmie człowieka. Mogą bytować i powodować stany zapalne w układzie neurologicznym, otolaryngologicznym, pokarmowym, a w skrajnych przypadkach powodować nawet choroby serca.

Profilaktyka najważniejsza

stomatolog-slupca

Wiele mówi się o konieczności dbania o zęby. Od lat, cyklicznie prowadzonych jest wiele, szeroko zakrojonych akcji informacyjnych dla najmłodszych. Różnego rodzaju zajęcia odbywają się w szkołach, przedszkolach, a nawet żłobkach. Celem wszystkich tego rodzaju zabiegów jest rozpowszechnianie wiedzy o konieczności dbania o zdrowie w jamie ustnej. Zachęcając do tego dzieci, oswajając je z pracą i czynnościami, edukowanie w zakresie prawidłowej profilaktyki i higieny w domu, jest tym, co zaowocuje za kilka, kilkanaście lat, kiedy dzieci staną się dorosłym, świadomym społeczeństwem.

Każdy stomatolog, również Stomatolog Słupca, będzie zachęcał do regularnego mycia zębów, płukania jamy ustnej i regularnych wizyt w gabinecie.

Koszty leczenia zębów w Polsce

Polacy objęci są programem leczenia stomatologicznego w ramach Funduszu Zdrowia. Tak! Ale tylko w pewnym, dość mocno okrojonym zakresie. Białe wypełnienia i leczenie kanałowe przysługują tylko zębom przednim – do “trójek”. Pozostałe zęby mogą być leczone przy wykorzystaniu szarych plomb amalgamatowych. W ramach świadczenia przysługuje znieczulenie i usuwanie zębów. Na wizytę kontrolną udać można się 3 razy w ciągu roku http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/co-kazdy-pacjent-wiedziec-powinien/leczenie-stomatologiczne//

To tylko część refundowanych zabiegów dentystycznych, jednak problemem pozostaje fakt, że gabinetów stomatologicznych świadczących usługi w ramach NFZ jest niewiele. Dodatkowo, NFZ refunduje zbyt mało wizyt w stosunku do zapotrzebowania. W związku z tym, większość Polaków czy chce, czy nie chce, musi leczyć się prywatnie. Koszty leczenia prywatnego są niestety dość wysokie, ponieważ w żadnym stopniu nie są refundowane przez NFZ. Za wizytę kontrolną zapłacimy średnio 150 pln, za leczenie zęba około 300 pln.

Koszt leczenia zębów byłby niższy gdybyśmy prawidłowo dbali o zęby

Istnieje teza, że prawidłowa higiena i profilaktyka, w realny sposób mogłyby przełożyć się na redukcję kosztów leczenia zębów. Higiena jamy ustnej jest jej podstawą.

Dentysta Słupca z gabinetów Dentivia, zaleca:

    1. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po posiłkach – to absolutne minimum.
    2. Higiena jamy ustnej to także prawidłowa dieta. Należy unikać produktów uważanych za niezdrowe, bo rzeczywiście są niezdrowe. Najbardziej szkodliwe są słodycze i słodkie napoje gazowane. Wśród słodyczy prym wiodą produkty ciągnące się i oblepiające zęby (np. toffi, krówki), twarde karmelki i lizaki, które oprócz obniżania pH w ustach mogą przyczynić się do mechanicznego uszkodzenia szkliwa. Unikaj ich spożywania! Jeśli do tego dojdzie, następnie zawsze dokładnie wyszczotkuj zęby.
    3. Regularnie odwiedzaj gabinety stomatologiczne. Kontroluj stan jamy ustnej, usuwaj niebezpieczny kamień nazębny i osady, uszkadzające strukturę szkliwa zęba.
    4. Konsultując się w Google lub poszukując najlepszej odpowiedzi na frazę dentysta Słupca, koniecznie odwiedź naszą stronę internetową dentivia-stomatologia.pl. Oferujemy pełen zakres usług stomatologicznych w najwyższym standardzie i atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *