Zestaw włosomaniaczki. Co jest potrzebne do olejowania włosów?

Bierzesz przypadkowy olejek, nakładasz go na włosy chwilę przed myciem i… nie zauważasz efektów? Nie powinnaś być zdziwiona, ponieważ olejowanie włosów jest skuteczne tylko, jeśli wykonujemy je poprawnie. Do tego niezbędne są jednak odpowiednie akcesoria.

jak olejować włosy

Nie da się ukryć, że najważniejsze w pielęgnacji włosów są naturalne olejki i metoda dopasowana do kondycji włosów. O tym wszystkim można przeczytać na wielu stronach i w dziesiątkach poradników. Bardzo rzadko pojawia się jednak temat tego, co jest potrzebne do olejowania włosów oprócz oleju. Czymś go trzeba nałożyć, jakoś warto zabezpieczyć, coś przyda się do zmycia go z włosów. Warto poruszyć ten temat, bo niektóre akcesoria do olejowania włosów ułatwiają aplikowanie odpowiedniej ilości produktu i zapewniają optymalną temperaturę do zabiegu. Czasami detale liczą się najbardziej. Co jest potrzebne do olejowania włosów?

1. Odpowiedni olejek – wybierajmy takie, które są dopasowane do kondycji (porowatości) naszych włosów. Zamiast kierować się etykietą, zerkajmy na skład lub sięgajmy po pojedyncze, naturalne oleje np. rycynowy na skórę głowy, a winogronowy na włosy. Jednak to mieszanki olejków działają najlepiej, ale muszą mieć odpowiednie proporcje olejów plus dodatkowe składniki odżywcze.

2. Czepek na głowę – niepozorny czepek np. kąpielowy może przydać się nie tylko do zabezpieczenia przed pobrudzeniem pościeli (szczególnie kiedy wykonujemy olejowanie włosów na noc). Nałożony na włosy pokryte olejkiem zapewnia najlepszą temperaturę dla olejków, której zdecydowanie lepiej wchłaniają się, kiedy jest ciepło.

3. Fryzjerski pędzelek – szczoteczka lub szpatułka, której fryzjerzy używają podczas koloryzacji, to przydatne narzędzie do olejowania włosów. Ułatwia nałożenie odpowiedniej ilości olejku i precyzyjne pokrycie nim włosów na całej długości. Przy okazji możemy wykonać takim gadżetem delikatny masaż skóry głowy, co również korzystnie wpływa na działanie olejów.

4. Suszarka do włosów – używana sporadycznie i w sposób rozsądny suszarka nie zrobi włosom żadnej krzywdy. Zwłaszcza że większość olejków zapewnia termoochronę. Ciepły nawiew daje najkorzystniejszą temperaturę i ułatwia zrobienie tzw. kompresu na włosy. Delikatnie ogrzewamy włosy zabezpieczone czepkiem, aby olej wchłonął się szybciej.

5. Delikatny szampon – idealny będzie szampon bez SLS, SLES, parabenów i alkoholi. Mocne detergenty są dobre raz na jakiś czas, aby dokładnie oczyścić skórę głowy z zalegających zanieczyszczeń. Stosowane za często usuwają warstwę lipidów ochraniających skórę i włosy przed utratą nawilżenia itp. Sięgajmy po delikatne produkty myjące.

Jeśli chcemy poznać sekrety skutecznego olejowania, możemy poszukać w internecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat olejowania włosów. Odpowiednie akcesoria do olejowania włosów to zaledwie połowa sukcesu. Powyższą listę można rozszerzyć np. o chłonny ręcznik do odsączania włosów z nadmiaru wody itd. Warto jeszcze poznać zasady prawidłowej pielęgnacji włosów, aby naturalnie zapewnić włosom piękno i zdrowie.