5 kroków do zdrowych zębów i dziąseł!

Co rano spędzamy przed lustrem kilkanaście minut. Rytuał pielęgnacyjny zaczynamy od prysznica, następnie suszenie i układanie włosów, nakładanie kremu i make-up. Wszystkie te czynności wykonujemy z należytą starannością – w końcu od nich zależy nasz pozytywny wizerunek. A czy równie skrupulatnie podchodzimy do pielęgnacji jamy ustnej? Wystarczy jedynie 5 kroków, aby cieszyć się zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem.

zdr0025

1. Szczotkowanie

Staranne szczotkowanie to podstawa – najlepiej po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej 2 razy dziennie. Szczoteczka powinna mieć miękkie lub średnio miękkie włókna, wówczas można nią delikatnie masować dziąsła oraz usunąć bakterie, które gromadzą się na języku. Każdorazowo powinno to trwać nie mniej niż 2 minuty. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od ich frontu. Następnie należy przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Nie powinniśmy też zapomnieć o szczotkowaniu języka.

2. Pasta

Wybierając pastę, trzeba dostosować ją do specyfiki zębów i dziąseł (np. pasty na nadwrażliwe zęby, krwawiące dziąsła). Warto sięgnąć po pasty z zawartością fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i ich mineralizację oraz zwiększa odporność na próchnicę. Dobrze, jeśli oprócz fluoru, pasta zawiera także inne związki (np. wapń, chlorek potasu) – ich zadaniem jest dodatkowa ochrona i wzmocnienie zębów.

3. Nić dentystyczna

Dzięki niej można dokładnie wyczyścić szczeliny międzyzębowe. Należy używać jej regularnie –minimum raz dziennie. Wybierajmy nici zawierające fluor, który dodatkowo wzmocni zęby. Ponadto warto podkreślić, że dzięki nitkowaniu, pomiędzy zęby dostaje się powietrze, które utrudnia rozwój bakterii beztlenowych, odpowiadających m.in. za powstawanie chorób przyzębia.

4. Płyn do płukania jamy ustnej

Jako uzupełnienie szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, powinniśmy używać odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej. Przeciwdziała on procesowi gromadzenia się płytki nazębnej, której nawarstwienie wywołuje zapalenie dziąseł, objawiające się m.in. krwawieniem. Przykładem płynu, który skutecznie zmniejsza krwawienie z dziąseł jest LISTERINE® PROFESSIONAL Gum Therapy, dostępny w aptekach, bez recepty.

5. Kontrola dentystyczna

Co najmniej raz na pół roku należy odwiedzić stomatologa, który sprawdzi stan nie tylko naszych zębów, ale też dziąseł. Regularnie, co pół roku, należy wybrać się także do dentysty na usuwanie kamienia nazębnego. Dodatkowo warto na co dzień przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety i ograniczyć dzienne spożywanie słodkich przekąsek pomiędzy posiłkami.

Dodatkowe informacje:

LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY to innowacyjny płyn do płukania jamy ustnej, dostępny tylko w aptekach, bez recepty. Przeciwdziała procesowi gromadzenia się płytki nazębnej, której nawarstwienie się wywołuje zapalenie dziąseł. Badania kliniczne dowiodły, że płyn ten widocznie poprawia zdrowie dziąseł – m.in. w zaledwie dwa tygodnie o 50,9% skuteczniej  redukuje krwawienie dziąseł[1]. Warto zauważyć, że większość produktów tego typu dostępnych na rynku może powodować przebarwienia zębów przy długoterminowym stosowaniu (dłużej niż 2 tygodnie) – zawierają bowiem chlorheksedynę. Płyn LISTERINE® PROFESSIONAL Gum Therapy może być stosowany długotrwale, nie wywołując przebarwienia zębów, ponieważ nie zawiera chlorheksydyny.

Aby zauważyć efekty działania płynu LISTERINE® PROFESSIONAL należy stosować go dwa razy dziennie – rano i wieczorem – po szczotkowaniu zębów lub zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.:

Szczegółowe informacje o LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY można znaleźć na stronie internetowej poświęconej produktowi: www.listerine.pl

W linii produktów LISTERINE® PROFESSIONAL można też znaleźć płyn LISTERINE® PROFESSIONAL  FLUORIDE PLUS, który pomaga zapobiegać próchnicy oraz LISTERINE® PROFESSIONAL SENSITIVITY THERAPY przeznaczony dla osób z nadwrażliwością zębów.


[1] Dotyczy indeksu krwawienia, w porównaniu do 5% hydroalkoholu, po 4 tygodniach stosowania w badaniu klinicznym

[PR]