5 objawów, które mogą świadczyć o cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba przewlekła, która zaliczana jest do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. To oznacza, że duży wpływ na jej rozwój odgrywa prowadzony tryb życia. W związku z tym, że choroba rozwija się powoli, jej objawy często bywają bagatelizowane.

cukrzyca-typu-2

Tymczasem wczesne wykrycie cukrzycy znacznie zwiększa szansę na poprawę jakości życia. Nieleczona natomiast może prowadzić do groźnych dla życia i zdrowia powikłań. Dlatego też warto nauczyć się rozpoznawać jej symptomy. Oto pięć najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy typu 2.

Objawy cukrzycy typu 2

  1. Zaburzenie łaknienia

Najczęstsze objawy cukrzycy typu 2 dotyczą zaburzeń łaknienia, które bezpośrednio łączą się z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów. W związku z tym, że organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczanych wraz z pokarmem węglowodanów, zaczyna czerpać energię z mięśni oraz tłuszczów. To właśnie dlatego w początkowej fazie choroby dochodzi do niejednokrotnie gwałtownej utraty masy ciała przy jednoczesnym wzroście apetytu. Warto jednak podkreślić, że to zjawisko zazwyczaj dotyczy cukrzycy typu 1. W przypadku cukrzycy typu 2 najczęściej można zaobserwować dość znaczący przyrost masy ciała.

  1. Uczucie senności i zmęczenia

Uczucie ciągłego zmęczenia i senności to objawy cukrzycy typu 2, które są najbardziej niejednoznaczne, w związku z czym też przez wiele osób bywają bagatelizowane. Choć nie zawsze oznaczają rozwój cukrzycy typu 2, utrzymujące się przez dłuższy czas powinny zostać odebrane jako niepokojący sygnał, skłaniający do wykonania choćby podstawowych badań. Poza nimi źródłem niepokoju powinna stać się również długo trwająca apatia, zniechęcenie oraz brak energii do działania.

  1. Ciągłe uczucie pragnienia i częste oddawanie moczu

Cukrzyca typu 2 wywołuje też wzmożone uczucie pragnienia, połączone z potrzebą częstego oddawania moczu. Częstomocz oraz silne pragnienie to dwa objawy cukrzycy typu 2, które pojawiają się jako pierwsze. Zauważenie u siebie trudności w zaspokojeniu pragnienia, nawet przy dostarczaniu do organizmu dużej ilości płynów, a także charakterystyczna suchość w ustach, również powinny stać się motywacją do wykonania serii badań. Podobnie jak częste oddawanie moczu.

  1. Nieprzyjemny zapach moczu

W przypadku rozwoju cukrzycy typu 2 zmianie ulega nie tylko częstotliwość oddawania moczu, ale też jego zapach. Na skutek rozkładu dużej ilości białek staje się on nieprzyjemny, o wyraźnej, kwaskowatej woni. U chorego nieprzyjemny zapach może dotyczyć również jamy ustnej.

  1. Stany zapalne skóry

Wraz z rozwojem stanu chorobowego objawy cukrzycy typu 2 mogą pojawiać się też na skórze. Najczęściej przyjmują one postać stanów zapalnych toczących się w obrębie narządów płciowych, jamy ustnej oraz śluzówek. Przyczyną ich występowania są często nawracające infekcje, wywoływane przez drożdże. Zazwyczaj towarzyszy im pieczenie oraz uczucie silnego świądu. Inne objawy skórne to pojawiające się w różnych obszarach skóry wykwity, czyraki, a także grzybica stóp i paznokci. Niekiedy może dochodzić również do wzmożonej utraty włosów.

[Materiał zewnętrzny]