Aparat ortodontyczny – jak dbać o jamę ustną?

Prawidłowa higiena jamy ustnej u pacjentów noszących aparat ortodontyczny jest trudna. Bardzo często pomiędzy zamkami aparatu gromadzi się jedzenie, które ciężko jest usunąć za pomocą szczoteczki. Niestety zabiegi pielęgnacyjne, choć będą czasochłonne powinny być wykonywane systematycznie by nie narażać zębów na powstawanie próchnicy i dodatkowe przebarwienia.

aparat-ortodontyczny

Co wolno a co nie?

W zależności od rodzaju dobranego aparatu wytyczne co do higieny jamy ustnej mogą być różne. Tak naprawdę to lekarz powinien udzielić wszelkich wskazówek, jak dbać o jamę ustną, by zminimalizować skutki noszenia aparatu. Częste mycie zębów jest koniecznością, gdyż aparat stały może być powodem nieświeżego oddechu, gdyż drobinki jedzenia mogą zatrzymywać się na jego poszczególnych częściach. Ważne jest, by podczas usuwania wad zgryzu pamiętać o:
– niestosowaniu środków do wybielania zębów. Stosowanie wybielaczy może wyrządzić poważne szkody, gdyż nie dotrze on pod zamki aparatu. Po zdjęciu go różnica w odcieniu zębów może być duża więc lepiej nie ryzykować.
– zaopatrzeniu się w specjalne nici do czyszczenia zębów. Koniecznie by były przeznaczone dla osób noszących aparat.
– zakupie specjalnych szczoteczek do zębów. Jedna powinna być ścięta prosto, druga natomiast powinna posiadać szpiczaste zakończenie, gdyż umożliwi dokładne oczyszczenie szczelin miedzyzębowych.
Korzystając z usług profesjonalistów z ortolingwa2.pl, każdy pacjent będzie mógł liczyć nie tylko na prawidłowe dobranie aparatu, lecz także otrzyma stosowne wytyczne jak prawidłowo zadbać o jamę ustną oraz jakich złych nawyków się wyrzekać. Osoby, które obawiają się o niedokładne czyszczenie zębów, mogą dla własnego spokoju raz na jakiś czas udać się do ortodonty w celu chwilowego zdjęcia aparatu. W tym czasie będzie można dokładnie wyczyścić jamę ustną, jak i przestrzenie zębowe przy użyciu specjalnego irygatora.

Jakie środki do higieny stosować?

Wytyczne co do preparatów do czyszczenia jamy ustnej powinny być udzielone przez lekarza ortodontę, który zakłada aparat. Na pewno warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pasty przeciwpróchnicze, bez efektu wybielania, płyny do płukania jamy ustnej i jak już zostało wspomniane, specjalne szczoteczki oraz nici. Ważna jest systematyczność. Nosząc aparat, nie wystarczy raz dziennie umyć zęby i po sprawie. Im częściej będzie wykonywany zabieg, tym lepiej.

UWAGA!

Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie ściągać aparatu, by wyczyścić jamę ustną. Takie czynności może wykonać tylko lekarz. Nieumiejętne otwieranie zamków aparatu może je uszkodzić, a także spowodować rany  w obrębie jamy ustnej.