Bakterie, które leczą – jak stosować probiotyki?

Preparaty probiotyczne w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Coraz częściej bowiem spotykamy się z doniesieniami naukowców, że odpowiedzialność za wiele problemów zdrowotnych mogą ponosić zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego i dlatego warto ją wesprzeć. Jednak, aby przyjmowanie probiotyku przyniosło oczekiwany skutek, należy właściwie wybrać preparat i stosować go zgodnie z zaleceniami.

probiotyki

Probiotyk przy antybiotyku i nie tylko – kiedy zalecane jest przyjmowanie probiotyków?

Istnieją różne szczepy probiotyczne, które wykazują określone właściwości i mogą wspomóc terapię pewnych schorzeń. Choć w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań, które potwierdzą skuteczność podawania drobnoustrojów w zapobieganiu i leczeniu danych jednostek chorobowych, wiele doniesień na temat terapii probiotykami doczekało się uznania.

Kiedy podawać probiotyk? Obecnie pożyteczne drobnoustroje pomagają między innymi przy takich problemach zdrowotnych, jak:

  • ostra biegunka infekcyjna,
  • biegunka szpitalna,
  • biegunka związana z przyjmowaniem antybiotyków,
  • biegunka spowodowana zakażeniem bakterią C.Difficle,
  • zakażenie bakterią H.pylori,
  • zespół drażliwego jelita,
  • kolka niemowlęca.

Niektóre badania sugerują, że probiotyk to nie tylko osłonka podczas antybiotykoterapii czy środek skracający czas trwania biegunek, ale niektóre szczepy mogą wspomagać np. redukcję masy ciała, zapobiegać alergiom czy wzmocnić ogólną odporność organizmu Informacji naukowych na temat probiotyków jest zresztą mnóstwo, a kolejne lata zapewne dostarczą nam nowych faktów odnoście możliwości ich zastosowania.

Jak brać probiotyk? Kilka wskazówek

Probiotyk na biegunkę spowodowaną chorobą układu pokarmowego lub zakażeniem musi być przyjmowany ściśle według wskazań specjalisty – kluczowe znaczenie ma tutaj podawanie pacjentowi odpowiedniego szczepu (tzw. terapia celowana). Jednak na co dzień bardzo wiele osób ma dylematy związane z przyjmowaniem preparatów w czasie antybiotykoterapii. Jak stosować probiotyk? Czy przyjmować probiotyk po antybiotyku, czy razem z nim? Sięgać po probiotyk przed czy po jedzeniu? To bardzo ważne pytania, gdyż właściwe stosowanie preparatu w dużym stopniu decyduje o jego skuteczności.

Kiedy lekarz przepisze Ci antybiotyk, prawdopodobnie wskaże konkretny preparat probiotyczny lub po prostu zaleci przyjmowania „osłonki”, którą możesz nabyć bez recepty. Najlepiej postaw na wysokiej jakości, nowoczesny środek, zawierający określony szczep (jego nazwa powinna składać się z 3 członów, np. Lactobacillus acidophilus LA 14), a także prebiotyk, będący pożywką dla pożytecznych bakterii – dzięki niemu są w stanie namnażać się w układzie pokarmowym, co odniesie pożądany skutek zdrowotny.

Najlepiej stosować probiotyki przed czy po antybiotyku? Co ważne probiotyk należy zacząć zażywać w tym samym czasie, co antybiotyk, aby na bieżąco chronić florę bakteryjną układu pokarmowego przed wyniszczeniem. Ponadto preparat powinno się przyjmować przez co najmniej tydzień po zakończeniu antybiotykoterapii. Należy jednak zachować odstęp pomiędzy przyjęciem antybiotyku a probiotyku. Proponowanym rozwiązaniem jest zażycie preparatu probiotycznego na 2-4 godziny po leku. Jeżeli stosujesz antybiotyk raz dziennie, np. rano, probiotyk możesz wziąć wieczorem. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki.

Na ulotce preparatu znajdziesz też informację jak przyjmować probiotyki – czy razem z jedzeniem, czy np. 1-2 godziny po posiłku. Czym popić preparat? Najbezpieczniejsza zawsze jest woda (w dużej ilości). Istotne jest, aby jej temperatura nie były wysoka.

Co daje stosowanie probiotyku podczas antybiotykoterapii?

Przestrzegaj powyższych zaleceń i jeśli przyjmujesz antybiotyk, zapewnij sobie odpowiednią osłonę. Jedne z badań wykazały, że przyjmowanie probiotyków zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej o 42%. W ten prosty sposób można więc skrócić okres rekonwalescencji i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości oraz odwodnienia. Choć probiotyki są obecne w niektórych produktach żywnościowych, warto pamiętać, że w trakcie choroby potrzebne są większe dawki – tylko wówczas można się spodziewać efektu terapeutycznego.

Źródło:

  1. Szajewska H. Praktyczne zastosowanie probiotyków. Gastroenterologia Kliniczna 2014, 6, 1: 16-23
  2. Nowak A. i wsp. Probiotyki – efekty zdrowotne. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość 2010, 4 (71): 20 – 36
  3. Taggart H.L.Why Probiotics Should Accompany Antibiotics http://contemporaryclinic.pharmacytimes.com/journals/issue/2016/february2016/why-probiotics-should-accompany-antibiotics/p-2 Data dostępu: 20.03.2018
  4. Boyles S. Probiotics Reduce Antibiotic Diarrhea https://www.webmd.com/digestive-disorders/news/20120508/probiotics-reduce-antibiotic-diarrhea#1 Data dostępu: 29.03.2018