BB krem czy podkład matujący?

BB krem – pod tą tajemniczą nazwą kryje się innowacyjny kosmetyk, który od pewnego czasu króluje na rynku drogeryjnym. Nowatorskość kremów BB opiera się na połączeniu w jedno preparatów o właściwościach i pielęgnujących, i upiększających. To właśnie ta mieszanka czyni go wielofunkcyjnym i niemal doskonałym. Nie znasz jeszcze kremu BB? Sprawdź, jak działa, dowiedz się, czym różni się od zwykłego podkładu kryjącego i przekonaj się, że naprawdę warto go mieć w swojej kosmetyczce!

zdr1-0012

Właściwie czym jest BB krem?

BB krem to kosmetyk, którego dość tajemnicza nazwa powstała, jako skrót angielskich wyrażeń blemish balm lub beauty balm (balsam na skazy, niedoskonałości). Innowacyjna formuła tego preparatu została opracowana w latach 60. ubiegłego stulecia przez niemiecką doktor medycyny, specjalistkę z zakresu dermatologii i alergologii Christinę Schrammek. Dermatolog opracowała kremy dla swoich pacjentów, którzy przeszli inwazyjne zabiegi chirurgii laserowej. BB krem początkowo spełniał rolę alternatywnego podkładu dla skóry umęczonej zabiegami dermatologicznymi: miał przyspieszać proces gojenia się ran, łagodzić podrażnienia skóry, koić ją, a także tuszować pozabiegowe zaczerwienienia skóry.

Widząc skuteczność swojego produktu dr Schrammek postanowiła go skomercjalizować. Obietnica nieskazitelnej cery składana przez producentkę kremów BB sprawiła, że kosmetyki te ruszyły szturmem na rynek azjatycki. W Korei i Japonii podkłady dr Schrammek okazały się wielkim sukcesem, który w niedługim czasie przeniósł się do USA, a w końcu i do Europy. Dziś kremy BB, a nawet ich późniejsze odsłony – kremy CC i BB – na stałe zagościły na półkach aptek, sklepów i drogerii.

Oryginalne kremy BB opracowane przez niemiecką dermatolog nadal są jednym z najbardziej pożądanych produktów na amerykańskim rynku kosmetycznym. Blemish Balm powstał z mocy natury: zawiera ekstrakty z korzenia lukrecji, oleje roślinne (jojoba, soja, pszenica), nawilżające alantoinę i pantenol, łagodzący bisabolol, a także witaminę E, tlenek tytanu oraz dwutlenek cynku. Pierwotna formuła kremu BB została stworzona dla skóry silnie podrażnionej i zaczerwienionej z różnego typu defektami. Dlatego też jest to kosmetyk, który ma jednocześnie właściwości leczniczo-pielęgnacyjne oraz upiększające. BB krem między innymi:

  • eliminuje niedoskonałości skóry,
  • łagodzi podrażnienia,
  • usuwa zaczerwienienia i przebarwienia,
  • zwęża rozszerzone pory,
  • działa antybakteryjnie.

W 2012 roku formuła dr Schrammek została przyjęta przez większość marek kosmetycznych i stała się podstawą preparatów łączących pielęgnację z makijażem. Aktualnie wielu producentów z branży kosmetycznej udostępnia szerokie gamy tego typu preparatów. Przykładowo podkład BB Garnier występuje nie tylko w różnych odsłonach kolorystycznych, ale także w różnych wariantach przeznaczonych dla danego typu cery.

Czym różni się BB krem od podkładu matującego?

Cieszące się wielkim sukcesem kremy BB stały się alternatywą dla podkładów matujących, czy kryjących. Kosmetyki opracowane przez dr Shrammek, które dają jednoczesny efekt ujednolicenia, wygładzenia oraz nawilżenia skóry śmiało same mogą być nazywane podkładami BB.

Beauty balm i podkład kryjący to kosmetyki o podobnym składzie. Jednak ten pierwszy posiada znacznie większą ilość substancji nawilżających. Typowy podkład matujący jest preparatem jedynie o działaniu upiększającym i nie odegra tak dużej roli w codziennej pielęgnacji twarzy, co krem BB.

Warto także zauważyć, że kremy BB mogą tylko do pewnego stopnia zastąpić kosmetyki kryjąco-matujące. W ich formule znajduje się mniejsza ilość pigmentu, które z pewnością nie uda się ukryć mankamentów bardzo zniszczonej skóry. Chociaż balmish balm ma duże właściwości lecznicze, to niekoniecznie poradzi sobie z zakryciem blizn potrądzikowych czy silnych przebarwień. Mimo tego, jest to preparat, który dermatolodzy bardzo często polecają, jako bazę pod makijaż osobami z dużymi problemami skórnymi, gdyż dzięki niemu wzmacnia się kurację dermatologiczną.

Krem BB to innowacyjny kosmetyk pielęgnacyjno- upiększakący, który może być stosowany jako podkład kryjący. Warto zainwestować w tego typu preparat, ponieważ inwestując w niewygórowaną cenę inwestuje się w zdrowszy wygląd swojej skóry.