Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny i umiejscowienie. Potrafią też skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niektóre z nich mogą być też niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, dlatego warto je zdiagnozować. Do takich należy jednostronny ból głowy w skroni.
Bóle głowy zdarzają się prawie każdemu. Zazwyczaj traktujemy je jako coś normalnego – jako dolegliwość, która po krótszym lub dłuższym (jak w przypadku migren) czasie przejdzie. Często też w celu zniwelowanie objawów wspomagamy się lekami przeciwbólowymi. Warto pamiętać też o tym, że bóle, które pojawiły się w wyniku urazu głowy, wymagają zawsze konsultacji lekarskiej. Podobnie jest w przypadku, gdy ból głowy występuje w momencie gdy dotykamy skroni. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka.
Ból skroni – przyczyny
Przyczyny bólu głowy w skroniach mogą być różne. Może to być wynik migreny czy też w ten sposób może dawać o sobie znać napięciowy ból głowy. To także często ból promieniujący od zęba lub zatok obocznych nosa. Ból skroni towarzyszy także takiej dolegliwości jak zapalenie ucha. Urazy głowy i szyi również mogą o sobie dawać znać w ten sposób. Jednak do najbardziej niebezpiecznych schorzeń, które mogą objawiać się bólem skroni, jest choroba Hortona, czyli zapalenie tętnicy skroniowej. Istotne jest to, że ból ten pojawia się przy dotyku. Jak więc widać ból głowy w skroniach to nie zawsze niewinna dolegliwość, na którą pomogą leki przeciwbólowe.
Zapalenie tętnicy skroniowej – objawy towarzyszące
Ból głowy w skroniach to dolegliwość, której przyczynę często trudno jest zdiagnozować. By nie zlekceważyć poważnego powodu, jakim jest zapalenie tętnic, warto zwrócić uwagę na to, czy występują inne objawy (poza tym, że odczuwamy silny ból skroni przy dotyku). Chorobie Hortona najczęściej towarzyszą również: zaburzenia widzenia, łzawienie oczu, ból szyi czy zmęczenie. Warto przyjrzeć się bacznie, czy nie ma takich objawów, gdyż ból głowy w skroniach będący wynikiem zapalenia tętnic jest często mylony z bólem migrenowym. Warto też zwrócić uwagę, czy nie występuje pogrubienie tętnicy w okolicach skroni. Choroba Hortona najczęściej dotyka kobiety, które ukończyły 50. rok życia. Jest ona często konsekwencją olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Zaś jego konsekwencją jest często udar mózgu czy też ślepota. Ból skroni przy dotyku może więc być alarmującym sygnałem większych dolegliwości.
Gdy wystąpią objawy zapalenia tętnicy skroniowej, koniecznie musimy skonsultować się ze specjalistą. Ból w okolicy skroni nie tylko może nam utrudnić normalne funkcjonowanie, ale być niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia.
[Materiał zewnętrzny]