Bez wątroby organizm człowieka nie jest w stanie funkcjonować. Największy z gruczołów stanowi ok. 5% masy naszego ciała i pełni szereg istotnych ról związanych z działaniem układu pokarmowego, ale również z gospodarką hormonalną. Gdzie znajduje się wątroba i jakie funkcje pełni?
Umiejscowienie wątroby
Wątroba jest częścią układu pokarmowego. Jej znaczna część znajduje się pod przeponą, w prawym obszarze pod żebrami. Na dodatek charakteryzuje ją częściowe zrośnięcie z przeponą, co powoduje, że jej usytuowanie może się nieco zmieniać w skutek oddychania.
Jak zbudowana jest wątroba?
Ze względu na to, że jest zbudowana z miękkiej i elastycznej tkanki sąsiadujące się z nią narządy odciskają się na jej powierzchni. Wątroba składa się z czterech płatów, które pozostają ze sobą częściowo połączone. Krew do wątroby doprowadzają dwa duże naczynia krwionośne, czyli tętnica wątrobowa i żyła wrotna. Przez tętnicę wątrobową do wątroby dociera 25% krwi, a żyła wrotna zaopatruje organ w pozostałe 75%. Krew z żyły wrotnej jest bogata w substancje odżywcze pobrane z jelit. Miąższ wątroby w 80% składa się z hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. To one odpowiadają za większość procesów, które mają w niej miejsce. W sytuacji, gdy funkcje wątroby zostają osłabione, warto wesprzeć jej regenerację odpowiednim preparatem takim jak essentiale. Wspieranie wątroby jest ważne przez całe życie, dlatego należy zwracać uwagę na przestrzeganie zrównoważonej diety.
Najważniejsze funkcje wątroby
O działaniu wątroby i sposobach jej wspomagania można dowiedzieć się wiele na stronie http://essentiale.pl/, ale warto mieć przede wszystkim świadomość jak ważne jest zachowanie organu w zdrowiu ze względu na dobro całego organizmu. Najważniejsze funkcje wątroby:
- Funkcja odtruwająca – metabolizuje leki i neutralizuje działanie różnych toksyn zawartych m.in. w alkoholu, rozkładając je na łatwe do wydalenia substancje.
- Produkcja żółci – wątroba w ciągu doby wytwarza nawet litr żółci, która pełni kluczową rolę w trawieniu tłuszczów.
- Wpływa na odporność organizmu – w wątrobie ma miejsce proces fagocytozy, który polega na eliminowaniu substancji stanowiących zagrożenie dla organizmu takich jak cząsteczki pochodzące z tkanek, fragmentów komórek, bakterii lub związane z produktami procesów zapalnych.
- Pełni rolę magazynu – gromadzi zapasy witamin A, D3, B2, B3, B4, B12, K oraz żelaza, z których organizm może korzystać w razie wyczerpania się innych źródeł.
- Uczestniczy w przemianach hemowych – hem jest składnikiem hemoglobiny i innych związków białkowych, a w wątrobie jest on przekształcany w bilirubinę, która następnie wraz z żółcią zostaje przetransportowana do jelita cienkiego i jelita grubego.
- Transformacja białek i cukrów w tłuszcze.
- Produkcja białek – wątroba jest organem produkującym 85% białek stanowiących skład osocza. Wytwarza m.in. albuminy i białka, których obecność jest konieczna w procesie krzepnięcia krwi.
- Magazynuje i uwalnia glukozę.
- Uczestniczy w procesach termoregulacji.
Wątroba, a głównie budujące ją hepatocyty spełniają w organizmie największą ilość funkcji spośród wszystkich komórek organizmu.