Chemioterapia – na czym polega i jak się przygotować?

Chemioterapia to rodzaj leczenia raka, w którym wykorzystuje się substancje chemiczne do zatrzymania wzrostu komórek nowotworowych. Chemioterapia jest jedną z najczęstszych metod leczenia raka. Chemioterapia jest często stosowana w leczeniu raka piersi, raka płuc i niektórych innych nowotworów. Jak wygląda taka procedura? Jak należy się do niej przygotować?

chemioterapia

Jak prowadzona jest chemioterapia?

Chemioterapia polega na podawaniu środków mających działanie cytostatyczne – przeciwnowotworowe. Niszczą one komórki nowotworów.

O tym, jak wygląda pierwsza chemioterapia, będzie decydować lekarz, który opracowuje harmonogram leczenia na podstawie wyników badań pacjenta.

Najczęściej chemioterapia prowadzona jest w warunkach ambulatoryjnych, co znaczy, że pacjent po jej podaniu może wrócić do domu. W określonych sytuacjach konieczne jest jednak podawanie jej w szpitalu, w którym pobyt trwa kilka dni.

Środki najczęściej podawane są przez kroplówkę, a czas jej trwania może wynosić nawet kilka godzin. Niekiedy stosuje się też leki w formie tabletek.

Przed chemioterapią – o czym należy pamiętać?

Chemioterapia jest najczęstszą formą leczenia nowotworów. Jest również jedną z najbardziej wymagających. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak przygotować się do chemioterapii. Przede wszystkim należy zapoznać się z planem leczenia oraz przestrzegać zaleceń lekarza.

Przed rozpoczęciem cyklu zaleca się między innymi prowadzić lekkostrawną dietę, zabrać ze sobą napoje i przekąski na czas podawania leku, a także książkę, smartfon, ponieważ podawanie środków może trwać przez długi czas.

Warto również zapoznać się bliżej z rodzajem podawanych leków, stworzyć teczkę ze swoją dokumentacją medyczną.

Zaleca się wcześniej umówić się z inną osobą, która zawiezie nas i odbierze z placówki. Warto też zająć się niezbędnymi sprawami jak wykupienie leków.

Jakie działania niepożądane ma chemioterapia?

Zwykle chemioterapia powoduje pojawienie się objawów jak ospałość, zmęczenie, dlatego zaleca się po niej odpoczynek.

Jako że chemioterapia może powodować wypadanie włosów, można zaopatrzyć się w chusty po chemioterapii albo zakupić perukę na dlaamazonek.pl.

Również mogą pojawić się mdłości, wymioty, dlatego można stosować leki przeciwwymiotne, aby im zapobiegać. Receptę może wypisać lekarz.

Chemioterapia może mieć skutki uboczne na organizm, takie jak wypadanie włosów i choroby. U niektórych osób podczas chemioterapii mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka lub owrzodzenie jamy ustnej. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem chemioterapii porozmawiać z lekarzem o działaniach niepożądanych oraz czego możesz oczekiwać po tej terapii.

[Materiał zewnętrzny]