Chirurgiczne usuwanie ósemek – czy jest się czego bać?

Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, który jest wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Częstą przyczyną zabiegu jest nieprawidłowo ułożenie zęba w łuku zębowym bądź próchnica. Czy jest się czego bać? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, jak wygląda usuwanie zębów mądrości.

usuwanie-ósemek

Zęby mądrości — co powinniśmy o nich wiedzieć?

Trzecie zęby trzonowe pojawiają się jako ostatnie w jamie ustnej człowieka. Zazwyczaj podczas ich erupcji jesteśmy już dorośli. Bardzo często zdarza się, że te zęby nie mogą się wybić, więc pozostają częściowo lub całkowicie zatrzymane w kości.

Jest to związane z tym, że na przestrzeni lat zmieniła się higiena, technika oraz rodzaj spożywanego pokarmu. Nasza dieta składa się z pokarmów miękkich lub półmiękkich, więc jemy całkiem inaczej niż nasi przodkowie. Ich dieta skupiała się na składnikach, które były ciężkie do rozdrobnienia. Z czasem też nasza jama ustna zaczęła się zmniejszać, więc przestaliśmy potrzebować trzonowców. Obecnie, gdy zęby te się pojawiają, powodują więcej problemów niż pożytku.

Chirurgiczne usuwanie ósemek, czy zawsze jest koniecznością?

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości jest konieczne, gdy wpływa na położenie innych zębów. Ósemki często są odpowiedzialne za uszkodzenia sąsiednich zębów, przede wszystkim znajdujących się obok siódemek. Często odwiedzamy gabinet stomatologiczny, gdy pojawia się ból oraz opuchlizna. Lekarz stomatolog może zdecydować, że za ten stan odpowiadają ósemki i zalecić ich wyrwanie.

Na chirurgiczne usuwanie ósemek można również zdecydować się prewencyjnie, czyli zapobiegawczo. Jednak ważnym przeciwwskazaniem do zabiegu ekstrakcji ósemek może być stan zapalny wokół zęba. Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne dbanie o zęby, by nie doprowadzać do powstania stanu zapalnego.

Ekstrakcja zębów mądrości — jak się przygotować?

W każdym z gabinetów stomatologicznych usuwanie ósemek może wyglądać trochę inaczej.  Z reguły pierwsza wizyta to konsultacja i przyniesienie ze sobą zdjęcia pantomograficznego. Wtedy też omawiane jest jak wygląda chirurgiczne usuwanie zębów.

Na konsultacji chirurg ocenia położenie zęba, określa szacowany czas trwania zabiegu, a także jego koszt. Powinien również wytłumaczyć, na czym polega ten zabieg oraz jakie mogą pojawić się powikłania po jego wykonaniu. Podczas takiej wizyty pacjent może zapytać o wszystkie męczące go pytania oraz wątpliwości. Druga wizyta to już sam zabieg. Pacjent po wypełnieniu wszystkich, formalności, siada na fotel stomatologiczny, a następnie przy znieczuleniu miejscowym dochodzi do chirurgicznego usunięcia ósemek.

[Materiał zewnętrzny]