Pod pojęcie chorób dziecięcych można przypisać wszelkie przypadłości spowodowane przez bakterie i wirusy, na które słabo rozwinięty organizm dziecka nie jest jeszcze uodporniony. Większość z nich jest niegroźna, ale mimo to warto być wobec nich ostrożnym. W wypadku wystąpienia objawów należy zachować czujność, aby uniknąć powikłań.
Czym są choroby dziecięce?
Przyjmuje się, że niemal każde dziecko choruje na choroby dziecięce przed 12. rokiem życia lub jest na nie szczepiona. Większość z tych chorób, jeśli zostanie raz przebyta, powinna utworzyć w organizmie odporność na nią w przyszłości. Część z takich chorób, przebyta w dzieciństwie, ma o wiele łagodniejszy przebieg niż w dorosłym życiu. Większość z nich nie jest leczona żadnymi lekami. Po przybliżonym czasie trwania objawy mijają samoczynnie, jednak warto konsultować się z lekarzem, gdyż wiele z nich może mieć groźne powikłania. Towarzyszące im objawy zwykle da się złagodzić np. maścią na swędzenie.
Jakie są objawy szkarlatyny?
Szkarlatyna, zwana również płonicą, jest chorobą wywołaną przez zakażenie bakteriami streptokokowymi grupy A, które występują u niewielkiego odsetka osób z dolegliwościami krtani. Okres inkubacji jest krótki, zazwyczaj wynosi 72 godziny, ale maksymalnie może wynosić od 1 do 7 dni. Pierwsze objawy szkarlatyny rozpoczynają się gorączką i bólem gardła i mogą jej towarzyszyć dreszcze, wymioty, bóle brzucha i ogólnie złe samopoczucie.
Bakterie wytwarzają toksynę, powodującą wysypkę, która pojawia się 1 do 2 dni po wystąpieniu choroby. Wysypka początkowo pojawia się na szyi i klatce piersiowej, a następnie rozprzestrzenia się po całym ciele. Przeważnie wysypka zaczyna się w postaci małych czerwonych plamek, które stopniowo powiększają się. Zaczerwienienie blaknie w ciągu kilku dni, a pacjentowi pozostaje szorstka wysypka wyczuwalna w dotyku, która później będzie się łuszczyć. Do leczenia szkarlatyny stosuje się antybiotyki np. penicylinę, a objawy łagodzi się za pomocą leków przeciwbólowych, odpoczynku i dużej ilości płynów.
Objawy i leczenie świnki?
Przyczyną świnki jest wirus Mumps rubulavirus, roznoszony drogą kropelkową w powietrzu oraz każdą drogą, którą można mieć kontakt ze śliną chorego. Okres inkubacji choroby wynosi ok. 2-3 tygodnie (czasem szybciej). Z reguły nie jest groźną przypadłością, o ile nie wystąpią po niej powikłania. Jakie są objawy świnki jednej z najczęstszych chorób zakaźnych u dzieci? W zależności od organizmu dziecka przebieg może być dość łagodny. Na wstępie objawy pojawiają sie w postaci rozdrażnienia, obniżonego łaknienia, podwyższonej temperatury i bólów głowy. Charakterystycznym objawem jest powiększenie ślinianek przyusznych, a czasem żuchwowych i pod językiem. Gdy narastają objawy takie jak gorączka czy wymioty należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o występowaniu komplikacji i powikłań, z których najgorszym może być zapalenie opon mózgowych. Na czas choroby należy odizolować dziecko od warunków atmosferycznych i pozwolić mu na ciągły odpoczynek.