Co musisz wiedzieć o cukrzycy ciążowej

‍Cukrzyca ciążowa jest stanem, który rozwija się u niektórych kobiet w ciąży. Rozwija się z powodu zmian w wydzielaniu insuliny przez trzustkę w celu zapewnienia odpowiedniej regulacji stężenia glukozy dla rosnącego płodu. Występuje rzadko, bo u około 3-10 kobiet na 100. Zwykle pojawia się między 11. a 14. tygodniem ciąży, ale może wystąpić wcześniej lub później. Może rozwinąć się w cukrzycę typu 2. Dowiedz się, jakie cukrzyca ciążowa daje objawy i jak można ją leczyć.

cukrzyca-ciazowa

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to stan, który u niektórych kobiet rozwija się w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ hormon insulina nie jest tak często uwalniany przez organizm z powodu zwiększonego poziomu progesteronu – hormonu, który jest produkowany w dużych ilościach w czasie ciąży. Oznacza to, że poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie i może powodować pewne drobne problemy zdrowotne dla Ciebie i Twojego dziecka. Cukrzyca ciążowa występuje najczęściej u kobiet w wieku powyżej 35 lat, które nigdy wcześniej nie były w ciąży.

Cukrzyca zwykle ustępuje po porodzie, kiedy poziom cukru we krwi matki wraca do normy. Może się jednak zdarzyć, że cukrzyca ciążowa utrzyma się przez całe życie po porodzie, a także zwiększy ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie życia zarówno u matki, jak i u dziecka.

Jak rozpoznaje się cukrzycę ciążową?

Cukrzycę ciążową diagnozuje się zwykle między 11. a 15. tygodniem ciąży, śledząc poziom cukru we krwi (glukozy, insuliny i hCG) w miarę upływu czasu i porównując go z poziomem u kobiety bez cukrzycy. Większość kobiet z cukrzycą ciążową nie ma żadnych oznak ani objawów, jednak u niektórych z nich występuje insulinooporność lub niewielka cukrzyca w czasie ciąży.

Cukrzyca ciążowa – norma

Cukrzycę ciążową leczy się poprzez przestrzeganie diety i monitorowanie poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań cukrzycy ciążowej u dziecka minimalizuje się poprzez osiągnięcie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Cukrzyca ciążowa normy glikemii:

na czczo: 70–90 mg/dl;

maksymalna glikemia w 1. godzinie po rozpoczęciu posiłku: < 140 mg/dl;

w nocy: > 70–90 mg/dl.

Kobiety w ciąży powinny badać poziom cukru regularnie. Można to zrobić w domu za pomocą glukometru, który w sklepie internetowym diabetyk24.pl.

Objawy cukrzycy ciążowej

Warto znać symptomy jakie daje cukrzyca ciążowa. Objawy są podobne do normalnej cukrzycy. Niektóre kobiety mogą zauważyć zmiany w poziomie cukru we krwi podczas ciąży, co może skłonić je do zasięgnięcia porady lekarza. Objawy, które mogą wskazywać na cukrzycę ciążową to:

  • częste oddawanie moczu;
  • ciemniejsza barwa moczu;
  • intensywniejszy zapach moczu;
  • zwiększenie apetytu;
  • zwiększone pragnienie;
  • tkliwość brzuszna;
  • mdłości i wymioty;
  • delikatne krwawienie w ciąży.

Cukrzyca ciążowa — jak ją leczyć?

Większość kobiet, które chorują na cukrzycę ciążową i nie mają żadnych znanych powikłań, nie wymaga leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy związane z tym schorzeniem, należy je traktować tak, jak każdy inny drobny problem zdrowotny. Większość kobiet jest w stanie utrzymać poziom cukru we krwi w normie podczas ciąży wyłącznie dzięki diecie. Przed ciążą i w jej trakcie może być zalecana dieta niskowęglowodanowa, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Należy ograniczyć spożycie węglowodanów złożonych do minimum, a zwiększyć spożycie białka, tłuszczów i żywności bogatej w błonnik. Ogranicz spożycie pokarmów zawierających cukier i skrobię, w tym chleba, ziemniaków, ryżu, makaronu, owoców i warzyw.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cukrzycy ciążowej, czy innych form schorzenia zajrzyj koniecznie na blog o  cukrzycy.

Podsumowanie

Cukrzyca ciążowa jest chorobą, która rozwija się u niektórych kobiet w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ hormon insulina nie jest tak często uwalniany przez organizm z powodu zwiększonego poziomu progesteronu.  Cukrzyca ciążowa występuje najczęściej u kobiet w wieku powyżej 35 lat.  Cukrzyca ciążowa na szczęście mija po porodzie, jednak może się przekształcić w cukrzycę typu 2, dlatego nie należy jej lekceważyć. Dzięki prawidłowej diecie można jej zapobiec, a także ją wyleczyć.

[Materiał zewnętrzny]