Co to jest czad i jak się przed nim bronić?

Zatrucie czadem, jak nazywany jest tlenek węgla, to niezwykle poważne zagrożenie, które nie powinno być bagatelizowane. Przede wszystkim niezwykle trudno jest rozpoznać jego objawy, przy tym jest śmiertelnie niebezpieczne. Podstawą zabezpieczenia się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie specjalnych czujek. Warto także zadbać o regularne udrożnianie kominów, wentylowanie pomieszczeń i czyste kratki wentylacyjne.

czad

Czad, czyli tlenek węgla, jest gazem, który jest silnie trujący. Jest dodatkowo bezbarwny i bezwonny , co sprawia, że trudno rozpoznać jego ulatnianie się. Po dostaniu się do organizmu, uniemożliwia dostarczanie tlenu do komórek co prowadzi do szybkiej śmierci. Aby szybko móc rozpoznać ulatnianie się tlenku węgla, najlepiej zainstalować czujki czadu.

Objawy zatrucia czadem

Objawy zatrucia czadem są niejednoznaczne i trudno je rozpoznać. Do najistotniejszych z nich należą:

  • ból głowy,
  • zmęczenie i osłabienie organizmu,
  • duszności, kłopoty z oddychaniem,
  • wymioty oraz nudności,
  • senność.

Niezwykle łatwo zbagatelizować powyższe objawy, gdyż mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. Szczególnie problematyczne jest uczucie osłabienia, które wpływa także na orientację i możliwość odpowiedniej oceny zagrożenia ze strony tlenku węgla. Jeśli spóźnimy się z reakcją na opisane powyżej objawy, dochodzi do utraty przytomności, a w konsekwencji do śmierci z niedotlenienia.

Jak zareagować w przypadku zatrucia czadem?

W przypadku rozpoznania zatrucia czadem, należy jak najszybciej dotrzeć do źródła tlenu. Najłatwiej to zrobić, rozpinając ubranie i wychodząc na świeże powietrze. Konieczne jest także otworzenie okien, aby pozbyć się czadu z pomieszczenia. Jeśli to nie my jesteśmy poszkodowani, a mamy do czynienia z osobą, która już jest nieprzytomna i nie daje znaku życia, należy wezwać pogotowie ratunkowe i niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, polegającą na sztucznym oddychaniu i masażu serca. Nie można zapominać, że resuscytację trzeba prowadzić, aż do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego lub uzyskania przytomności przez poszkodowanego.

Jak zapobiec zatruciu czadem?

Aby uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla, należy zadbać o wentylację pomieszczeń. Oznacza to, że kratki wentylacyjne powinny być zawsze drożne i regularnie należy dokonywać przeglądów urządzeń grzewczych i komina. Warto także zadbać o mikrowentylację w oknach i drzwiach – pozwoli ona na przepływ powietrza.

Czytaj także: Bezpieczne dziecko- jak zabezpieczyć ogród?