Kobiety nie wyobrażają sobie wyjścia z domu do pracy bez makijażu, jednak poświęcanie każdego dnia kilkunastu minut na jego wykonanie nie zawsze jest możliwe. Aby zatem wyglądać pięknie każdego dnia, warto zatem zdecydować się na wykonanie makijażu permanentnego, na co w dzisiejszych czasach decyduje się coraz większa liczba kobiet. Czym jednak jest wspomniany makijaż permanentny?
Czym jest makijaż permanentny?
Makijaż permanentny to rodzaj trwałego makijażu, przy pomocy którego można zamaskować wszelkiego rodzaju nie doskonałości, a także podkreślić walory urody. Najważniejsze jest jednak to, iż makijaż permanentny jest bardzo trwały, dzięki czemu nie trzeba obawiać się tego, iż po kilku godzinach od nałożenia rozmaże się, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kosmetyków do makijażu. Początki makijażu permanentnego sięgają setek lat wstecz, kiedy to kojarzony był raczej z tatuażem czy też zdobieniem ciała. Z czasem jednak zaczęto wykorzystywać go w celu poprawienia urody w sytuacji, gdy np. kobieta ma zbyt jasne brwi lub mało wyraźne usta.
Dla kogo przeznaczony jest makijaż permanentny?
Makijaż permanentny przeznaczony jest głównie dla tych pań, które chciałyby zatuszować różnego rodzaju skórne niedoskonałości. Przy pomocy takiego makijażu można w bardzo naturalny sposób podkreślić kontury twarzy, dlatego tez nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż obecnie coraz większa liczba kobiet decyduje się na jego wykonanie. Makijaż permanentny nadaje się idealnie do skorygowania kształtu ust (można je powiększyć, skorygować kształt, czy też sprawić, że ich naturalny kolor będzie ciemniejszy), czy też podkreślenia kontury narządu wzroku. Wiele pań decyduje się również na korektę brwi zwłaszcza w sytuacji, gdy są one zbyt cienkie, jasne, czy też nieasymetryczne. Z makijażu permanentnego mogą również skorzystać kobiety, które rano nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na wykonanie makijażu, a także te, które na skutek chemioterapii utraciły na twarzy wszystkie włoski.
Jak wygląda zabieg?
Makijaż permanentny wykonywany jest etapami, a do jego przeprowadzenia niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, czyli aparatu igłowego, a także dobrze dobranych pigmentów pochodzenia naturalnego. Igły stosowane podczas zabiegu muszą być jednorazowego użytku, dzięki czemu ma się pewność, iż taki zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Sam zabieg nie jest z reguły zbyt bolesny, jednak w sytuacji, gdy makijaż permanentny wykonywany jest na ustach lub na powiekach, konieczne jest wcześniejsze zastosowanie znieczulenia. Wykonanie makijażu permanentnego w zależności od obszaru może trwać od 1 do 3 godzin, a tuż po zabiegu konieczne jest nałożenie na twarz uspokajających i relaksujących kompresów. Aby efekty zabiegu były jak najlepsze, niezwykle ważne jest to, aby po upływie dwóch tygodni wykonać korektę, uzupełniając tym samym widoczne niedoskonałości. Warto również zadbać o to, aby przynajmniej raz w roku uzupełnić barwnik, dzięki czemu efekty utrzymają się z pewnością od około 3 do 5 lat.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zabiegu?
Tuż po wykonanym makijażu permanentnym skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, jednak w ciągu kilkunastu godzin powinny ustąpić. Po dwóch dniach skóra powinna zacząć się złuszczać, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby nakładać na nią silnie nawilżające kremy. Jeśli chodzi o mycie skóry, to nie należy traktować jej żadnymi silnymi żelami oraz płynami. Wskazane jest stosowanie toniku lub mleczka. Przez co najmniej miesiąc nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych.
Przeciwwskazania do zabiegu
Wykonanie makijażu permanentnego daje bardzo dobre efekty, jednak nie każda kobieta może się na niego zdecydować. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim chorobę nowotworową, okres ciąży i karmienia piersią, anemię, bielactwo, hemofilię, opryszczkę, infekcje górnych dróg oddechowych, cukrzycę, a także przyjmowanie antybiotyków.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.