Co to są implanty zębowe i które wybrać?

Podejdźmy do tematu czysto technicznie. Co to jest implant zębowy? Jest to tytanowa śruba umieszczana w kości szczęki lub żuchwy pacjenta (w większości przypadków tam, gdzie kiedyś był ząb), która ma za zadanie być nowym „korzeniem” zęba. Do tej śruby przymocowywany jest łącznik, a na łączniku osadzana jest korona, most lub proteza (korona zęba widoczna w jamie ustnej). Tak więc sam implant jest „schowany” w kości, natomiast to co widzimy, nasze nowe zęby nazywamy implantokoroną lub implantomostem.

implanty-zebowe

OK.

Ten wstęp miał za zadanie uświadomić czytelnikowi, że zabieg tzw. implantacji (wprowadzania implantu do kości) to zabieg czysto chirurgiczny, natomiast odbudowa protetyczna (przymocowanie pracy protetycznej do implantów) to już domena lekarza protetyka.

Rodzaje implantów zębowych:

Z puntu widzenia pacjenta istotny jest podział implantów na jedno i dwuetapowe:

– Implanty jednoetapowe to tytanowe śruby, które są wprowadzone w kość wraz z łącznikiem podczas jednego zabiegu chirurgicznego i mogą być natychmiast obciążone protezą ( najpierw tymczasową, a po kilku tygodniach już tą ostateczną). Jest to oczywiście ich zaleta, ale musimy pamiętać, że taki implant wspiera się o kość tylko mechanicznie, jak dla porównania wkręt w ścianie.

– Implant dwuetapowy to również tytanowa śruba, która wprowadzana jest w kość bez łącznika, a następnie pozostawiana w kości na okres 3-6 miesięcy bez obciążenia. Po co czekamy?

Przez ten czas dochodzi do osteointegracji, czyli połączenia żywej tkanki kostnej z powierzchnią implantu (implant w pewnym sensie staje się integralną częścią organizmu), a takie łączenie jest zdecydowania trwalszym i odporniejszym na działanie sił.

Potem ma miejsce drugi zabieg, odsłonięcie implantu i zamontowanie śruby gojącej (modeluje ona dziąsło wokół implantu) i dopiero po około 2 tygodniach montuje się łącznik i wykonuje gotową koronę lub most.

W takim razie jakie implanty zębowe wybrać?

Odnoszę wrażenie, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie dokonać wyboru, nie jest w tej kwestii specjalistą. Natomiast powinien mieć ogólną ww. wiedzę o mechanice implantów. To wszystko w połączeniu z wiedzą, doświadczeniem i empatią lekarza dadzą szansę dokonania jedynego i słusznego wyboru.

O leczeniu implantoprotetycznym myślimy wtedy, gdy klasyczne leczenie protetyczne jest niemożliwe do wykonania (po prostu brakuje zębów lub jest ich zbyt mało), bądź gdy wprowadzenie jednego lub kilku implantów w kość (dodanie kilku dodatkowych „korzeni”) da nam szanse wykonania lepszego i bardziej komfortowego dla pacjenta uzupełnienia protetycznego.

Takie są wskazania.

Natomiast w tym leczeniu zdecydowanie ważniejsza jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjent  i ocena ilości i jakości jego tkanki kostnej, tak by wykluczyć lub zminimalizować niepowodzenia.

Implanty zębowe przeciwwskazania:

– zły stan zdrowia (choroby kości, choroby układu krwiotwórczego, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca typ I)

– leczenie cytostatykami, sterydami, lekami immunosupresyjnymi

– niektóre choroby psychiczne

– alkoholizm

– narkomania

– nierealne oczekiwania pacjenta

– bruksizm

– nałogowe palenie papierosów

– zbyt młody wiek pacjenta

– zbyt mała ilość i zła jakość kości

Tak jak widzimy właściwa ocena i kwalifikacja tych schorzeń wymaga wiedzy specjalistycznej i myślę, że mało który pacjent jest w stanie samodzielnie ocenić, czy implanty są u niego niewskazane.

Zdecydowanie rozsądniej jest umówić się na wizytę do lekarza stomatologa, zajmującego się leczeniem implantoprotetycznym i „przegadać” ten temat.

I na koniec dość popularne pytanie. Czy implanty zębowe bolą?

Zabieg chirurgiczny wprowadzania implantów trudno nazwać przyjemnym, ale czy boli?

Pamiętajmy, że pacjent ten miał już wcześniej usuwane zęby, tak więc ma doświadczenie z zabiegami w obrębie jamy ustnej. Lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu, a wprowadzenie implantu o konkretnym kształcie jest technicznie prostszym zabiegiem, niż usunięcie zęba o korzeniach ustawionych w „cały świat”.

Po zabiegu zawsze oczywiście może pojawić się obrzęk, krwiak itp. (w końcu to organizm ludzki), ale dobre zaplanowanie leczenia i wysokie kompetencje zabiegowe lekarza minimalizują szansę na ich wystąpienie.

Artykuł powstał na bazie komentarza specjalistów z Ortoprotex.pl

[Materiał zewnętrzny]