Czarnuszka, czyli złoto faraonów

Czarnucha, panna w zieleni, czarny kminek i złoto faraonów, tak określa się niewielkie nasiona czarnuszki siewnej. Nasiona czarnuszki mają wyjątkowe właściwości lecznicze, które wykorzystywane były już w starożytnym Egipcie do leczenia różnych schorzeń. Olej z nasion czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutanchamona, dlatego czarnuszka często jest określana mianem „egipskiej”. Nie da się ukryć, że złoto faraonów wciąż stanowi panaceum na wiele dolegliwości.

czarnuszka

Olej z czarnuszki pozyskiwany jest z nasion tłoczonych metodą na zimno i przez to posiada charakterystyczny ostry, korzenny smak i zapach. Jednak najważniejsze są jego rozmaite właściwości.

Olej bogaty jest w kwasy OMEGA 6. Do ich rodziny należy kwas linolowy (LA) odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego cholesterolu we krwi (korzystne działanie występuję w przypadku spożywania 10 g LA dziennie). Dodatkowo zawarta w oleju witamina A pomaga zachować zdrową skórę, wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Powody, dla których warto stosować olej z czarnuszki

Jednym z nich są działania pasożytnicze. Olej z czarnuszki przyczynia się do eliminacji z organizmu tasiemców – tak wynika z przeprowadzonych badań. Ponadto nasiona czarnuszki pomocne są w zwalczaniu zakażenia owsikami, gdyż niszczą zarówno dorosłe pasożyty, jak i ich jaja.

Dodatkowo olej z czarnuszki ma działania przeciwzapalne. Badania wykazały, że składniki oleju z czarnuszki hamowały uwalnianie histaminy, czyli działały jak leki przeciwhistaminowe stosowane powszechnie w alergii. Dzięki temu układ immunologiczny mniej agresywnie reaguje na alergeny z otoczenia.

Co więcej, olej z czarnuszki wspiera pracę wątroby. Organizm często potrzebuje oczyszczenia. A olej z czarnuszki siewnej wykazuje działanie antyoksydacyjne. Z tego prawdopodobnie wynika protekcyjny wpływ tego surowca na komórki wątrobowe i miąższu nerek oraz ochrona tych narządów i pozbywanie się toksyn z organizmu.

Wśród wielu dobroczynnych działań, nasiona z czarnuszki wykazują potencjalne działanie przeciwcukrzycowe. Zawarte w niej składniki przyczyniają się do obniżenia stresu oksydacyjnego, mają korzystny wpływ na regenerację i proliferację komórek trzustki, a także usprawniają metabolizm glukozy (zwiększają wydzielanie insuliny lub zmniejszają wchłanianie glukozy z pożywienia). Przyczynia się ona do normalizacji stężenia cukru we krwi, zwiększając zawartość glikogenu w wątrobie.

Olej z czarnuszki Oleofarm to prawdziwy przyjaciel w walce z kobiecymi problemami. Łagodzi podrażnienia suchej skóry, poprawia kondycję skóry dojrzałej, wzmacnia włosy, nawilża je i dodaje blasku, odżywia paznokcie i poprawia ich wygląd.

Olej z czarnuszki jest środkiem spożywczym, dlatego nie ma ograniczeń w jego stosowaniu. Natomiast zalecane spożycie czarnuszki Oleofarm w kapsułkach w przypadku dorosłych i dzieci od 13. roku życia to 1 kapsułka dwa razy dziennie w trakcie posiłku.

Suplement diety 60 kapsułek z czarnuszki kosztuje 21,99 zł, olej z czarnuszki 24,99 zł.

Ayaz E, Yilmaz H, Ozbek H, Tas Z, Orunc O., The effect of Nigella sativa oil against Aspiculuris tetraptera and Hymenolepis nana in naturally infected mice, Saudi Med J. 2007 Nov;28(11):1654-7.
Mańkowska D., Bylka W., Herba Polonica, Vol. 55, No 1, 2009.
Insulin and Testosterone in Alloxan – induced Diabetic Rats. Pakistan J BiolSci 2005; 8(8):1152-6.

[PR]