Czy karmienie piersią po cesarce jest możliwe?

Karmienie piersią to niezwykły dar, który młoda mama może dać swojemu narodzonemu dziecku. Znaczenie ma nie tylko bliskość i poczucie bezpieczeństwa, ale również niezwykle ważne składniki odżywcze i wpływające na odporność maluszka, które wraz z mlekiem są przekazywane, a których nie znajdziemy w mleko modyfikowanym.

zdr1-0022

Wiele mam martwi się jednak, czy karmienie piersią po cięciu cesarskim jest możliwe. Zasada jest jednak prosta, jak czytamy na portalu sosrodzice.pl – „Wiele osób powtarza ten sam mit – karmienie piersią po cesarskim cięciu nie jest możliwe. Tymczasem to nieprawda, twierdzenie pochodzące z czasów, kiedy o naturalnych mechanizmach wytwarzania pokarmu wiedzieliśmy niewiele.” Dzisiaj zarówno autorytety, jak również doświadczenie miliona matek potwierdza, że karmienie piersią jest możliwe, nawet w trudnych sytuacjach.

Liczba cięć cesarskich rośnie

Potrzeba odnalezienia się w sytuacji po cięciu cesarskim jest dzisiaj bardzo silna. Z roku na rok liczba cięć cesarskich rośnie. Lekarze wskazują na wiele przyczyn – nie tylko wzrost liczby ciąż zagrożonych, ale również większą medykalizację porodów, jak również łatwiejszy dostęp do tak zwanych cesarek na życzenie. Młode mamy decydują się na poród przez cięcie z powodu obaw o zdrowie dziecka, złych doświadczeń oraz braku wiary w możliwość samodzielnego urodzenia dziecka.

Z tego powodu położne i osoby wspierające karmienie piersią stają przed sporym wyzwaniem, jakim jest pomóc w karmieniu piersią po cięciu cesarskim.

Trudniej nie znaczy niemożliwe

Karmienie piersią zwłaszcza pierwszego dziecka jest trudne. Po wykonaniu cięcia cesarskiego może być trudniejsze, jednak istnieje ogromna szansa, że zakończy się powodzeniem. Jeśli młoda mama ma siłę i wolę, by przystawiać maluszka do piersi, a noworodek jest zdrowy i silny, pierwsze sukcesy można odnotować już w kilka godzin po porodzie przez cięcie cesarskie.

Personel medyczny dba o to, by maleństwo trafiło do mamy możliwie szybko. Trzeba jednak pamiętać, że po cięciu młoda mama może być bardzo obolała. Oprócz tego, że w trakcie karmienia odczuwa bóle ściągającej się macicy, to również może cierpieć z powodu bolącej rany po nacięciu. Istnieją też pewne ograniczenia, jeśli chodzi o przybieraną pozycję w trakcie karmienia piersią. Po cięciu cesarskim może być problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do karmienia – nie każda pozycja będzie możliwa.

Laktacja po cięciu cesarskim

Wiele osób rozpowszechnia mit o tym, jakoby rozkręcenie laktacji miało związek z porodem naturalnym. Jednak to nieprawda. Jak czytamy na sosrodzice.pl: „Proces przygotowywania do karmienia piersią rozpoczyna się znacznie szybciej niż w dniu porodu. Produkcja mleka (a tak właściwie substancji przygotowującej gruczoły mleczne do wytwarzania mleka dojrzałego) następuje już w ciąży, w 16 tygodniu ciąży. Jednak mechanizm ten rusza na dużą skalę, kiedy po porodzie usunięte zostaje łożysko – a to wydalane jest zarówno po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu. Wtedy właśnie organizm otrzymuje sygnał do produkcji prolaktyny, hormonu, sprzyjającego laktacji.”

Co jeszcze ciekawsze, a nie wszyscy o tym wiedzą, laktację udało się rozbudzić nawet u adopcyjnych mam, które nigdy nie były w ciąży, a także u mężczyzn – znane są również takie przypadki, dość skrajne, ale jednak odnotowane w literaturze.

Dzisiaj wiadomo, że na sukces karmienia piersią ma wpływ wiele czynników. Wskazane jest nie tylko odpowiednie przygotowanie merytoryczne, ale również silna wola, jak również wsparcie doświadczonych położnych i doradców laktacyjnych. Warto również czerpać siły z mądrego podejścia partnera i rodziny.