Czy pora roku ma wpływ na wybór materaca?

Zmieniające się pory roku oznaczają przede wszystkim zmianę temperatury, która z kolei może wpływać na jakość naszego snu. Dlatego też tak ważny staje się odpowiedni dobór akcesoriów sypialnianych mających na celu zapewnienie nam komfortowego wypoczynku. Okazuje się jednak, że szczególną rolę może tutaj odgrywać materac, na którym śpimy. W tym artykule dowiesz się, czy jego wybór powinien być podyktowany obecnie panującą porą roku.

materac

Dobór materaca a pora roku

Przy wyborze materaca najczęściej kierujemy się twardością, materiałem oraz ceną. Niestety mało kto z nas zwraca uwagę na właściwości termiczna materaca, a jednak należy być świadomym tego, że temperatura ma wpływ na jakość naszego wypoczynku. Jednym z zadań materaca jest także właśnie zapewnienie optymalnej temperatury w czasie snu. Dlatego też dobór materaca powinien być dostosowany do obecnie panującej pory roku, aby zagwarantować sobie naprawdę wysokiej jakości wypoczynek. Komfort termiczny może być szczególnie istotny, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna się mocno zmieniać.

Materac odpowiedni na okres jesienno-zimowy

Okres jesienno-zimowy w głównej mierze wiąże się z niskimi temperaturami na zewnątrz, które mogą być także odczuwalne w naszych domach. Z tego względu materac na jesień i zimę powinien cechować się innymi właściwościami niż materac na wiosnę oraz lato. Komfort termiczny staje się tutaj priorytetem. Najlepszym rozwiązaniem będą więc modele zbudowane z materiałów izolujących ciepło, takich jak gęsta pianka pamięciowa. Pomagają one zatrzymać ciepło w okolicach ciała podczas snu. Warto też stać na materace posiadające dodatkowe warstwy izolacyjne i miękkie pokrowce, które zapewniają również poczucie komfortu.

 Materac odpowiedni na okres wiosenno-letni

Jakie materace będą zatem odpowiednie na okres wiosenno-letni? Jeśli mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, szukamy raczej rozwiązań, które ochłodzą nasz organizm podczas snu. Dlatego też latem powinniśmy stawiać na materace zbudowane z materiałów przewiewnych, takich jak lateks czy pianka z żelowym wypełnieniem. Dodatkowo specjalne warstwy chłodzące lub pokrowce z materiałów oddychających także mogą poprawić nasz komfort termiczny. Z kolei wiosną dobrze jest postawić na modele przewiewne, ale równocześnie posiadające właściwości termoregulacyjne, które mogą być cenne czasie pojedynczych, chłodnych nocy. Materace na tę porę roku powinny łączyć w sobie sprężyny kieszeniowe i warstwy pianki.

Podsumowując, wybór materaca warto dostosować do zmieniających się pór roku, które oznaczają wzrost lub spadek temperatury. Komfort termiczny jest bowiem jednym z najbardziej kluczowych elementów w kwestii zdrowego snu. Warto zatem wiedzieć, jakie modele materaców będą odpowiednie na każdą porę roku.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.