Jak dbać o serce zgodnie z naszym genotypem

Według ostatnich danych każdego roku tylko w naszym kraju umiera z przyczyn kardiologicznych ponad 170 000  osób. Problemy te zaczynają się najczęściej już przed 40 rokiem życia. Kardiolodzy nie mają wątpliwości co do tego, że zmiana stylu życia obniża ryzyko chorób serca nawet o 80%. Czy poza tym możemy zrobić coś jeszcze, by uchronić się przed dolegliwościami związanymi z układem krążenia? Tak! Możemy zbadać swoje geny. Jak to działa?

zdr1078

Serce jest najważniejszym mięśniem w całym organizmie. Zawał natomiast stanowi poważne zagrożenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Martwica serca spowodowana jego niedokrwieniem prowadzi do obumierania komórek przez co przestają one pełnić swoje funkcje. Im wcześniej więc zadbasz o swoje serce i układ krążenia, tym większą masz gwarancję na ich dobre funkcjonowanie przez długie lata.

Sport – na początek, krótko i intensywnie

Sport to zdrowie. Niestety nie zawsze znajdujemy czas na ruch, a o chęci czasem też trudno. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowej wagi, zdrowego układu krążenia i dobrego samopoczucia. Jak zapewnić sobie niezbędne minimum? Klucz to odpowiednie ćwiczenia Okazuje się, że nie trzeba poświęcać na ćwiczenia kilku godzin swojego życia tygodniowo. Wystarczą 2 minuty intensywnego wysiłku dwa razy w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Najlepiej wykonywać intensywne sprinty na stacjonarnym rowerze. Przez co najmniej 6 sekund dajcie z siebie maksimum, bo według badań tyle wystarczy dla utrzymania serca w zdrowiu. Pamiętajcie – metodą małych kroczków możecie łatwo wdrożyć zdrowy styl życia.

Wstęp do zdrowia

Krótki intensywny trening może być doskonałą alternatywą dla osób starszych, którym wielogodzinne ćwiczenia mogą sprawiać trudność. Są także doskonałym sposobem na stopniowe wdrożenie bardziej wymagających ćwiczeń dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Mimo dobroczynnego wpływu krótkiego intensywnego wysiłku, najlepiej traktować tego typu ćwiczenia jako wstęp. Według lekarzy specjalistów powinniśmy dążyć do 40 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego pięć razy w tygodniu. Odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj wysiłku fizycznego będzie dla nas najodpowiedniejszy, również znajdziemy na naszym genotypie. Czy jesteśmy bardziej predysponowani do sportów wytrzymałościowych, czy jednak siłowych?

Odpowiednia dieta i … geny

Jak tłumaczy dr Tomasz Czernecki – dietetyk genetyczny: Statystyki medyczne wskazują, że niemal wszystkie przypadki choroby wieńcowej (aż 98%) są spowodowane miażdżycą. W związku z tym jeżeli jesteśmy w grupie zagrożenia wymagamy  szybkich i zdecydowanych kroków w celu osłabienia zagrożeń, które wynikają z Twojego genotypu. Najważniejszą zmienną powinny być nasze nawyki żywieniowe, genetyczna predyspozycja do gromadzenia się złego cholesterolu w organizmie może być wzmacniana negatywnie nieodpowiednią dietą. Zrezygnuj ze wszystkich tłuszczów zwierzęcych i zastąp je tłuszczami roślinnymi, minimum 3 razy w tygodniu jedz następujące ryby: śledzia, dorsza, makrelę lub łososia, codziennie jedz barwne owoce i warzywa tj. buraki, czerwoną kapustę, jagody, truskawki, maliny, czarne porzeczki, jeżyny, wiśnie. Wszystkie te produkty obfitują we flawonoidy – związki roślinne, które poprawiają kondycję naczyń krwionośnych.

Poznaj siebie

Aby móc w pełni zadbać o swoje zdrowie zgodnie z predyspozycjami naszego DNA warto rozważyć nieinwazyjne badania genetyczne. Dzięki oznaczeniu predyspozycji zapisanych w genach CDKN2B-AS1, LPL, SELE oraz F5 dowiemy się czy posiadamy podwyższone prawdopodobieństwo chorób serca i układu krwionośnego oraz jak zmienić dietę i nawyki, aby obniżyć ryzyko powstania tętniaków i zadbać o układ sercowo – naczyniowy. – tłumaczy dr inż. Tomasz Czernecki z laboratorium Vitagenum.

[PR]