Diagnostyka bólu brzucha

Każdy w swoim życiu doświadcza bólu brzucha. Ból może świadczyć o zatruciu pokarmowym lub o grypie żołądkowej, ale może też stanowić sygnał poważniejszych problemów. Z reguły ból brzucha wskazuje na choroby narządów jamy brzusznej, ale może wiązać się również z problemami ginekologicznymi lub m.in. zaburzeniami ze strony serca. Jak rozpoznać przyczynę dolegliwości?

ból brzucha

Wstępna ocena lekarska – wywiad i badanie fizykalne

Lekki ból brzucha, który szybko przemija i nie powtarza się systematycznie nie wymaga konsultacji lekarskiej, ale w wielu przypadkach bez wizyty u lekarza nie można się obejść. Chociaż lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie dokładnie określić, co pacjentowi dolega, dzięki wywiadowi i badaniu fizykalnemu jest w stanie przynajmniej ukierunkować swoje przypuszczenia oraz zlecić odpowiednie badania. Do wizyty warto się przygotować, aby móc sprawnie odpowiedzieć na zadawane pytania. Poniżej zostały przedstawione pytania najczęściej stawiane przez lekarzy w przypadku diagnostyki chorób jamy brzusznej. Lekarz przeprowadza również badanie fizykalne, które polega na uciskaniu powłok brzusznych w celu wyczucia ewentualnych zmian, a przede wszystkim dokładnego zlokalizowania bólu.

Pytania, jakie lekarz może zadać podczas wywiadu

Lekarz powinien zapytać się, kiedy po raz pierwszy wystąpił ból, czy jest stały, a jeśli powtarza się, to jak często. Niezbędne jest określenie przez pacjenta intensywności bólu. Należy się zastanowić, czy pod wpływem określonych czynników ból nasila się lub słabnie. Ważna informacja dotyczy też tego, czy ból pojawia się nagle, czy narasta stopniowo. Ponadto należy zgłosić wszelkie dolegliwości takie jak nudności, wymioty, zaparcie, biegunka, brak apetytu, utrata wagi, dreszcze i gorączka. Trzeba zgłosić leki, jakie przyjmowało się w związku z dolegliwościami oraz efekt, jaki wywołały.

Lokalizacja bólu a jego przyczyna

Ból brzucha może występować z prawej lub lewej strony tuż pod żebrami, w podbrzuszu lub gdzieś pośrodku. Może też być bólem o charakterze rozlanym. Trudno jednak dokładnie określić, o jakim problemie informuje, ponieważ ten sam rodzaj bólu może świadczyć o kilku różnych schorzeniach. Na przykład dolegliwości występujące w prawym górnym kwadrancie brzucha stanowią sygnał o schorzeniach dróg żółciowych i wątroby, a także zapaleniu trzustki, zapaleniu jelit i nerek oraz zapaleniu płuc i zastoinowej niewydolności serca. O czym świadczy ból w danej strefie brzucha, można przeczytać więcej na stronie http://www.no-spa.pl/przyczyny-objawy/co-gdzie-w-brzuchu-boli.

Sposób na uśmierzenie bólu przed uzyskaniem porady lekarskiej

Gdy ból nie jest szczególnie niepokojący, a przede wszystkim nie narasta i incydenty bólowe nie powtarzają się systematycznie, wizyta u lekarza czasem w ogóle nie jest potrzebna, a przede wszystkim nie musi być natychmiastowa. W uśmierzeniu bólu można pomóc sobie samodzielnie, stosując leki rozkurczowe dostępne w aptece bez recepty, a także preparaty przeciwbólowe. Nie należy za to sięgać po aspirynę i jej pochodne.