Dobry stomatolog dziecięcy – jaki powinien być?

Mało kto przepada za wizytami u stomatologa. Dorośli często obawiają się nawet wizyt kontrolnych, o czym głośno mówią przy dzieciach. Z tego względu mali pacjenci bywają bardzo często zniechęceni już „na starcie”. Kluczem do sukcesu udanych wizyt dziecka w gabinecie dentystycznym jest dobry stomatolog dziecięcy. Dobry nie tylko w swoim fachu, ale także z odpowiednim podejściem. W dzisiejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając dentystę dla swojej pociechy.

stomatolog-Katowice

Uświadamianie dziecka przez rodziców jest ważne. Rodzic, jako autorytet swojej pociechy jest w stanie wiele zmienić w sposobie myślenia dziecka. Jednak nawet najlepsza praca rodziców nad nastawieniem dziecka nie przyniesie rezultatów, gdy dentysta nie będzie stworzony do pracy z dziećmi. Jako rodzic, sam możesz zaobserwować pewne zachowania u stomatologa, które będą wskazywać na to, że ma on predyspozycję do pracy z dziećmi.

Dobry stomatolog to taki, który…

  • jest cierpliwy – Dzieci lubią zadawać pytania, a jeszcze bardziej uzyskiwać na nie odpowiedzi. Stomatolog dziecięcy powinien zaspokajać ciekawość dziecka, opowiedzieć o narzędziach, których używa, o tym co będzie robił podczas wizyty. Mali pacjenci nie zawsze chcą współpracować, czasem kilkukrotnie trzeba poprosić malucha, by otworzył buzie, czy nie ruszał językiem. Cierpliwość lekarza jest bardzo ważna.
  • jest wyrozumiały – Dentysta dziecięcy musi wiedzieć, że pewne czynności wykonywane u dzieci trwają dłużej niż u dorosłych. Dzieci są ruchliwe, ciężko im usiedzieć w jednym miejscu – dentysta powinien to zrozumieć.
  • ma odpowiednie podejście do dzieci – Stomatolog pracujący z dziećmi powinien być uśmiechnięty i przyjaźnie nastawiony. Specjalista dziecięcy musi wiedzieć jak rozmawiać z maluchami, jak wzbudzić ich ciekawość, a jak zminimalizować strach.

Każdy pacjent wymaga poświęcenia mu uwagi, wyrozumiałości do obaw podczas leczenia. Dzieci jednak potrzebują jeszcze więcej. Mali pacjenci często nie rozumieją, że działamy dla ich dobra. Z tego względu dentysta zajmujący się dziećmi, musi wykazywać się ogromną empatią i cierpliwością. W innym wypadku wizyta może skończyć się na niczym, a dziecko będzie mało uraz do wizyt u dentysty. – twierdzi Specjalista z Centrum Stomatologicznego ATRIA – stomatolog Katowice

  • jest empatyczny- Dzieci dużo bardziej niż dorośli przeżywają, gdy coś je boli. Z tego względu dentysta nie może bagatelizować i umniejszać żadnych sygnałów dziecka o bólu. Ból potęguje strach i stres, dlatego dentysta musi wykazać się współczuciem i zrozumieniem.
  • ma odpowiednio wyposażony gabinet – Szczegóły takie jak kolorowe ściany, kącik z zabawkami, kolorowanki w poczekalni, telewizory znaczenie umilają czas spędzony w poczekalni. Gdy mali pacjenci mają się czym zająć w trakcie oczekiwania na wizytę, zapominają o związanym z nią stresie.

[Materiał zewnętrzny]