Echo serca dzieci – na czym polega i kiedy jest wskazane?

Jest jednym z prostych i bezinwazyjnych badań serca – echo serca jest często zlecane przez kardiologów. Na czym polega i kiedy należy je wykonać?

echo serca

Rodzic chcący zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój powinien być wyczulony na różne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobach, wadach genetycznych lub nieprawidłowości w rozwoju narządów. Gdy mamy wątpliwości, warto udać się do specjalisty. Echo serca dzieci jest jednym z badań, które zalecane jest w przypadku podejrzenia problemów z sercem. Warszawa to jedno z miast, gdzie wykonamy je w wielu punktach – na NFZ i prywatnie.

Na czym polega badanie echo serca?

Głównym celem echa serca jest prezentacja na ekranie monitora obrazu serca i otaczających go naczyń krwionośnych. Obraz ten uzyskujemy z użyciem ultradźwięków. Jest to zatem badanie USG (ultrasonograficzne) prowadzone też dla innych narządów. W Warszawie działają jedne z najlepszych gabinetów z najnowocześniejszymi aparatami USG.

Echo serca dzieci wykonuje się w celu oceny morfologii serca. Służy do sprawdzenia anatomii tego ważnego narządu oraz oceny jego działania. W przypadku zaawansowanych aparatów USG możliwe jest dokładne określenie stanu i pracy serca, co jest kluczowe dla postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Kiedy zaleca się wykonanie badania?

Badanie echa serca u dzieci jest zlecane przez lekarza kardiologa. Jest ono prowadzone jako podstawowe badanie mające na celu monitowanie stanu serca, także w przebiegu różnych chorób, między innymi niewydolności serca, wad wrodzonych, nabytych, nadciśnienia tętniczego.

Echo serca dzieci jest także ważnym elementem profilaktyki. W przypadku najmłodszych dzieci szybkie wykrycie wad serca pozwala na zmniejszenie zagrożenia dla życia. Niektóre wady rozwijają się bezobjawowo, dlatego echo serca pozwoli wówczas na postawienie właściwej diagnozy.

Echo serca dzieci pozwala na diagnozę takich objawów jak:

  • szmery sercowe
  • bóle w klatce piersiowej
  • duszność
  • omdlenia
  • niektóre rodzaje arytmii
  • brak właściwego przyrostu masy

Na czym polega badanie echo serca u dzieci?

Badanie echo serca dziecka nie wymaga specjalnego przygotowania. Mały pacjent musi rozebrać się do pasa i położyć się na plecach albo na boku. Możliwe jest też wykonanie badania u płodu.

Podczas badania lekarz przykłada głowicę urządzenia nasmarowaną żelem na klatkę piersiową w okolice serca. W ten sposób możliwe jest uzyskanie obrazu serca na monitorze ultrasonografu. Lekarz może wówczas określić pozycję serca, jego wymiary, zmiany. W zależności od pacjenta badanie trwa zwykle od 15 minut do 45 minut.

Echo serca jest całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Samo badanie jest zasadniczo bezbolesne, ale może wystąpić niewielki dyskomfort wskutek dociskania głowicy aparatu USG do klatki piersiowej.

W trakcie badania lekarz zapisuje poszczególne obrazy i drukuje je na urządzeniu. Pacjent otrzymuje również dokument z wynikiem badania, który może być przedłożony kardiologowi i innym specjalistom.

Gdzie wykonać badanie u dzieci?

Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy wykonać echo serca dzieci, ale gabinety oferujące tego rodzaju usługi dostępne są również w innych miastach na terenie całego kraju. Badanie możemy wykonać na NFZ po otrzymaniu odpowiedniego skierowania. Niestety, kolejki mogą być dość długie i czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku tygodni, a nawet miesięcy.

Szybciej badanie wykonamy w placówkach prywatnych. Czas oczekiwania wynosi wtedy zazwyczaj kilka dni. Cena badania w zależności od gabinetu wynosi od 100 do 150 złotych.

W Warszawie badanie wykonuje między innymi Balumed – Specjalistyczne Centrum Medyczne Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka. W ofercie Centrum znajduje się pełna gama różnych usług skierowanych do najmłodszych. Więcej informacji o badaniu USG echo serca znajdziemy na stronie: http://balumed.pl/uslugi/pracownia-usg-echo-serca/.

Podsumowując, badanie echo serca dzieci jest nieinwazyjnym i skutecznym sposobem diagnozowania chorób serca. Dzięki niemu możliwe jest dokładne sprawdzenie anatomii i pracy serca nawet u najmłodszych dzieci.