Kwas hialuronowy to jeden z najbardziej uniwersalnych preparatów, służących nie tylko do nawilżania i odmładzania skóry ale również jako środek stosowany w okulistyce, ginekologii czy ortopedii. Na czym polegają zbawienne właściwości tej substancji? Odpowiada lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska – spec. rehabilitacji medycznej z Kliniki VESUNA.
Eliksir młodości – tak potocznie określa się kwas hialuronowy. Jest naturalnym składnikiem, występującym w zasadzie w każdej komórce naszego ciała. Najwięcej, bo ponad 50 procent występuje w skórze. Ilość kwasu hialuronowego w naszym ciele zmniejsza się jednak wraz z wiekiem, a możliwość jego naturalnego uzupełnienia wraz z upływem lat spada.
Zróżnicowane zastosowanie
Kwas hialuronowy służy m.in. do wypełniania ubytków tkankowych oraz poprawy nawilżenia i napięcia skóry. Pobudza wytwarzania kolagenu i przez to działa odmładzająco na skórę. Oprócz tego zastosowanie kwasu hialuronowego w formie wypełniacza pomaga w poprawie owalu twarzy, korekcie ust, asymetrii twarzy czy modelowaniu kości policzkowych.
Choć najbardziej popularnym zastosowaniem są zabiegi pielęgnacyjne i odmładzające to kwas hialuronowy jest również stosowany w ginekologii estetycznej oraz okulistyce, m.in. jako składnik kropli do oczu, płynów do soczewek kontaktowych oraz w zabiegach chirurgicznych oczu.
Wsparcie dla stawów
Do medycyny estetycznej kwas hialuronowy trafił nieco ponad 20 lat temu jednak już od lat 80. XX wieku z powodzeniem jest stosowany w ortopedii i rehabilitacji medycznej. Obecnie najczęściej wykorzystuje się go m.in. w w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów, dolegliwościami bólowymi wynikającymi z wyczynowego uprawiania sportów czy nadmiernego obciążenia stawów kolanowych, zmniejszoną mobilnością stawów, czy profilaktycznie u osób aktywnie uprawiających sport, a przez to narażonych na kontuzje stawów.
Oczyszczony kwas hialuronowy świetnie sprawdza się w przypadku niektórych problemów ortopedycznych, głównie ze względu na fakt, że jest on składnikiem mazi stawowej. Ważną rolę odgrywa też jego konsystencja, która odznacza się dużą lepkością i sprężystością, pełniąc rolę ochronną w stawach. Dzięki swoim właściwościom mechanicznym chroni komórki powierzchni stawowej przed zgniataniem.
Długotrwały efekt
Wraz z wiekiem, w przypadku występowania zmian chorobowych w obrębie stawów lub w okresie intensywnych ćwiczeń, podczas których dochodzi do mocnego obciążenia stawów zmniejsza się ilość i jakość kwasu hialuronowego, pojawia się trzeszczenie, tarcie, dochodzi do utraty sprężystości, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie amortyzacji podczas ruchu, uczucie sztywności i ból.
W takich sytuacjach aplikuje się dostawowo oczyszczony, sterylny kwas hialuronowy. Zabieg z użyciem długodziałającego kwasu hialuronowego przyspiesza procesy naprawcze, ułatwia poślizg powierzchni stawowych, wspomaga metabolizm chrząstki i hamuje miejscowe procesy zapalne, co w efekcie daje komfort w trakcie ruchu stawu, oraz zmniejsza odczucie bólu. Zabieg z użyciem długodziałającego kwasu hialuronowego daje doskonały efekt już po jednym zastrzyku i utrzymuje się nawet rok.
Jednocześnie należy pamiętać, że kwas hialuronowy nie może być stosowany w przypadku każdego pacjenta. Z terapii nie mogą korzystać osoby cierpiące na aktywne zakażenia bakteryjne, np. bakteryjne zapalenie wsierdzia, ropne zapalenie stawów, zapalne zmiany skórne w miejscu planowanej iniekcji oraz pacjenci po zabiegu alloplastyki z implantem stawu kolanowego. Kwas hialuronowy nie może być również aplikowany w przypadku zaburzenia krzepnięcia krwi, obniżenia odporności czy leczenia immunosupresyjnego.
[PR]