Growboxy – co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszych czasach zdrowa żywność cieszy się bardzo dużą popularnością, jednak warto zastanowić się, czy kupowanie jej w sklepach faktycznie się opłaca. Dobrym wyjściem z sytuacji będzie założenie domowej hodowli, co nie jest wcale trudne, bo wystarczy tylko zaopatrzyć się w specjalny zestaw uprawowy, by cieszyć się ekologicznymi warzywami przez cały rok.

growbox

Growbox – co to jest?

Decydując się na domową uprawę roślin wiele osób buduje w tym celu szklarnie, które wymagają dużego nakładu finansowego. Lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie zakup growboxa, czyli miniaturowej szklarni która stwarza bardzo dobre warunki do uprawy różnych gatunków roślin i ziół. Co ważne we wnętrzu growboxa może panować wybrana temperatura, gdyż wystarczy ją tylko zaprogramować. Aparatura pozwala również na optymalne dopasowanie wilgotności, jak i intensywności oświetlenia oraz nasycenia CO2. Wybierając szklarnię warto jednak zwrócić uwagę jak rodzaj kontroli posiada. Jest to ważny element, bo dzięki nim będzie można dowolnie sterować klimatem panującym w growboxie.

Dobry growbox – na co zwrócić uwagę?

Niektóre rośliny, a zwłaszcza zioła są trudne w hodowli, dlatego wybierając growbox, warto zwrócić uwagę:

  •     jaki rodzaj zasilania posiada. Szczególne polecane są urządzenia cyfrowe,
  •     jakie lampy będą oświetlały wnętrze,
  •    czy growbox posiada elementy odbijające świtało, które będą eliminowały zastoje ciepła,
  •    czy aparatura posiada dodatkową stację meteorologiczną,
  •    czy zastosowane zostały węglowe filtry oraz wentylatory, które stworzą warunki do intensywnych upraw.

Dobrej jakości growbox, który bez trudu można kupić w zestawie na https://www.progrower.eu/pl/153-growbox-zestaw-do-uprawy, powinien być także ekonomiczny, czyli warto sprawdzić, czy namioty można prać oraz, czy faktycznie zapewnia ekologiczną uprawę. Na pewno warto zastanowić się nad aparaturą hydroponiczną, która nie dość, że jest bardzo wydajna, to dodatkowo nie powstają przy niej uprawowe odpady.

Growboxy dla każdego

Taki rodzaj upraw cieszy się coraz większą popularnością, gdyż jest bardzo łatwy i tak naprawdę wcale nie jest potrzebne żadne doświadczenie, by hodować ekologiczne rośliny. Kupując growbox,  najtrudniejszym etapem będzie chyba jego złożenie, bo rośliny sadzi się tak jak na tradycyjnych polach uprawowych z tym tylko wyjątkiem, że w growboxie potrzebne jest specjalne podłoże. Dużą zaletą domowych upraw będzie fakt, iż są one wolne nie tylko od patogenów, lecz także nie rozwijają się na nich szkodniki.

Co można hodować w growboxie?

Jednym słowem wszystkie rośliny nawet te doniczkowe. Należy jednak pamiętać o prawidłowym ustawieniu parametrów, biorąc pod uwagę, iż różne rośliny wymagają różnych warunków. Jeśli uprawa została stworzona, poza sezonem owocowania wybranych gatunków nie należy się martwić, bo miniaturowa szklarnia zapewni optymalne warunki nawet drzewkom i krzewom. Ważne jednak by przestrzegać cykli wegetacyjnych. Growboxy cechują się niewielkimi rozmiarami, więc sprawdzą się w małych pomieszczeniach.