Jak dbać o siebie w wieku dojrzałym?

Choć starzenia nie da się uniknąć żadnymi metodami, możemy go znacząco opóźnić lub przyśpieszyć. Proces ten zaczyna się przecież w praktyce od dnia naszego urodzenia – i nie trudno zauważyć, że niektóre osoby bardziej lub mniej wyglądają na swój wiek. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem nie zmienia się tylko wygląd i dbanie o siebie nie powinno być nigdy rozpatrywane tylko pod kątem urody. Jak dbać o swoje zdrowie i witalność w wieku dojrzałym?

dojrzały wiek

Dieta bogata w zdrowie

Im jesteśmy starsi, tym więcej potrzebujemy składników odżywczych – szczególnie, jeśli przez większą część naszego życia zaniedbywaliśmy nasze potrzeby i część efektów już widzimy, w postaci przeróżnych problemów ze zdrowiem. Wraz z wiekiem może być trudniej zmienić nawyki, ale naprawdę warto. Organizm szybko nam podziękuje za nasze starania – poczujemy się lżejsi, będziemy mieli więcej energii, a wyniki znacząco się polepszą.

Codzienna aktywność fizyczna

Umiarkowany wysiłek każdego dnia to podstawa w każdym wieku – wzmacnia serce, płuca, zmniejsza ciśnienie, dotlenia organizm, przyśpiesza metabolizm, rozrusza stawy. Spacery z czworonogiem, pływanie, joga, nordic walking, pilates – jest wiele aktywności, które możemy dostosować do naszego wieku, potrzeb i zainteresowań.

Wysiłek dla umysłu

Bardzo często jedynie okres szkolny i lata studiów to jedyne momenty, w których nasz mózg pracuje na dużych obrotach. Szczególnie, jeśli w życiu zawodowym wykonujemy podobne czynności i nie mamy rozwojowej pracy, a po godzinach również nie odpoczywamy aktywnie dla umysłu. Tymczasem mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje stałej stymulacji. Czytanie książek, gry logiczne, nauka nowego języka obcego (dla przyjemności!), krzyżówki, a nawet niektóre gry komputerowe mogą być wsparciem dla naszego mózgu.

Wsparcie medycyny

Regularne badania to konieczna profilaktyka dla zdrowia – polecamy przede wszystkim coroczne pełne badania całego organizmu. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na witaminy i minerały może się zwiększać – warto więc również skorzystać ze sprawdzonych leków z udowodnioną skutecznością, które będą jak energetyczny pocisk dla naszego zdrowia. Dobry przykład? Sprawdzone preparaty możecie znaleźć na http://vitabuerlecithin.pl.

Relaks

Stres nie wpływa dobrze na nasz organizm w żadnym wieku. Jest wiele różnych metod na jego rozładowywanie w naszym życiu – ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga, tai-chi, słuchanie muzyki, bieganie czy długie spacery np. po lesie. Pomocne może być również spędzenie czasu w gronie przyjaciół czy słuchanie ulubionej muzyki.

Realizacja marzeń

Niezależnie od tego, czy jesteśmy 40+, 50+, czy 70+, nadal możemy realizować wiele naszych marzeń, zarówno tych małych, jak i tych większych. Świat wcale nie należy tylko dla młodych. Po odchowaniu dzieci możemy sobie pozwolić na wiele rzeczy, na które wcześniej po prostu nie było czasu. Skupmy się na sobie i wyznaczajmy sobie cele do osiągnięcia. Nie ma nic gorszego, niż apatia.

One Comment on “Jak dbać o siebie w wieku dojrzałym?”

  1. Dbanie o siebie – zarówno o swoją fizyczność jak i zdrowie jest bardzo ważne. dzięki za przydatne rady. Pozdrawiam.

Comments are closed.