Jak przygotować skórę do zimy?

Niskie i zmienne temperatury nie są łaskawe dla naszej skóry. Na jej kondycję negatywnie wpływa również mroźny wiatr czy zanieczyszczone smogiem powietrze. Możemy jednak dobrze przygotować się do tego okresu. Jak zatroszczyć się o naszą skórę jeszcze przed nadejściem zimy?

skóra

Zimą skóra staje się przesuszona, częściej ulega podrażnieniom czy łuszczeniu, traci też naturalny blask. W tym okresie cera często przybiera szary, ziemisty kolor, skutecznie dodając nam lat. Aby do tego nie doprowadzić, w trakcie mroźnych dni musimy troszczyć się o nią szczególnie.

Od czego zacząć?

Ochrona i nawilżanie to dwie podstawowe czynności, o których powinniśmy pamiętać jeszcze przed ostatecznym ochłodzeniem. Zimą nasza skóra wysusza się dwa razy szybciej niż latem, ponieważ uszkodzeniu ulega płaszcz wodno-lipidowy, tworzący barierę ochronną naskórka. Dlatego tak ważne jest, by systematycznie dostarczać naszej skórze składników, utraconych pod wpływem czynników atmosferycznych oraz przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach.

Kosmetyki dostosowane do pory roku

Kwas hialuronowy, mocznik czy wosk to substancje nawilżające, które powinny znaleźć się w kremie ochronnym. Jednocześnie zaleca się rezygnację z lekkich kremów oraz kosmetyków zawierających alkohol, które mogą wysuszać i podrażniać skórę, a nawet prowadzić do jej pękania. Pielęgnację skóry zimą ułatwią również preparaty zawierające witamy E i A, które wzmocnią barierę ochronną naskórka, nawilżą skórę i pomogą w jej regeneracji.

Przed wyjściem z domu warto wybrać krem zawierający składniki natłuszczające, chroniący przed promieniowaniem słonecznym. Śnieg odbija nawet 90% światła, docierającego do powierzchni ziemi. Brak odpowiedniej ochrony może doprowadzić do poparzeń słonecznych, powstawania przebarwień czy dodatkowego wysuszania skóry.

Ochrona zależna od rodzaju cery

Kosmetyki należy dostosować również do rodzaju cery – skórę suchą i wrażliwą najlepiej ochroni gęsty, natłuszczający krem. Do cery mieszanej bądź tłustej lepiej stosować emulsję ochronną lub krem lekko natłuszczający. Z kolei skórę naczynkową, szczególnie wrażliwą na zmiany temperatur, najlepiej zabezpieczy krem ochronny oraz kosmetyki, które zawierają składniki wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się kremy z dodatkiem witaminy C.

Trwałe nawilżenie zimą

Osoby, które mają problem z systematycznością, mogą skorzystać z zabiegów, gwarantujących długotrwałe nawilżenie. Warto rozpocząć je jeszcze zanim zima zagości u nas na dobre.

Skóra narażona na działanie mrozu, wiatru czy ciągłe wahania temperatur traci blask, staje się wysuszona i poszarzała. Zabieg Intraceuticals został stworzony po to, by silnie nawilżać oraz działać kojąco na podrażnioną cerę. Jego skuteczność tkwi w zwiększaniu ilości kwasu hialuronowego w różnych warstwach skóry twarzy. Wykonanie serii zabiegów pozwoli uodpornić skórę na negatywne skutki warunków atmosferycznych, panujących zimą – tłumaczy mgr Anna Połomska – kosmetolog z krakowskiej kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Świetnym uzupełnieniem zabiegu są preparaty do codziennej pielęgnacji, dostarczające skórze dużej dawki antyoksydantów, takich jak witamina C, kwas ferulowy, czy ekstrakt z zielonej herbaty, zawartych m.in. w peelingach i kosmetykach Dermaquest. Połączenie tych metod to idealny sposób na głęboko nawilżoną i promienna cerę – dodaje mgr Połomska.

[PR]