Jak rozpoznać pęcherz nadreaktywny?

Odczuwasz często nagłe parcie na pęcherz i musisz jak najszybciej oddać mocz? To może być objaw pęcherza nadreaktywnego. Czym dokładnie jest ta dolegliwość?

pecherz-nadreaktywny

Czym jest pęcherz nadreaktywny?

Pojęcie jak pęcherz nadreaktywny czy nadreaktywność pęcherza odnosi się do dolegliwości dotykającej pęcherza moczowego, a dokładnie do związanych z jego działaniem nerwów, mięśnia wypieracza i zwieraczy.

W przebiegu zespołu pęcherza nadreaktywnego, ponieważ tak również określana jest ta dolegliwość, dochodzi do zaburzenia funkcjonowania pęcherza, który staje się nadmiernie reaktywny i utrudnia przez to funkcjonowanie na co dzień.

Co sprzyja nadreaktywności pęcherza?

Do takich zaburzeń może dojść na skutek uszkodzeń w obrębie układu nerwowego, w tym rdzenia kręgowego, w przebiegu chorób jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby neurodegeneracyjne jak choroba Alzheimera, Parkinsona.

Większe ryzyko zachorowania dotyczy także osób w podeszłym wieku. Dolegliwość ta dotyka częściej kobiet od mężczyzn.

Objawy nadreaktywnego pęcherza moczowego

Objawy dolegliwości jak nadreaktywność pęcherza to przede wszystkim:
– Częstomocz – częste oddawanie moczu, czemu może towarzyszyć też bolesne parcie.
– Nagłe parcie na mocz – konieczność natychmiastowego oddania moczu.
– Nietrzymanie moczu – może dochodzić do mimowolnego wypływu moczu, gdy nie można oddać go od razu.
– Zaleganie moczu w pęcherzu – po oddaniu moczu nadal w pęcherzu zostaje jego niewielka ilość.
– Nykturia – objaw ten polega na konieczności oddania moczu w nocy.

Jeżeli zatem pojawiają się te objawy, wówczas opisują one pęcherz nadreaktywny, który nadmiernie reaguje na impulsy nerwowe na skutek zaburzenia jego unerwienia. Wtedy mięśnie wypieracza pęcherza nie działają prawidłowo i wywołują powyższe symptomy.

Jak postępować przy nadreaktywności pęcherza?

Ważne są styl życia i zdrowia dieta. Zaleca się jedzenie produktów zapobiegających zaparciom i picie odpowiedniej ilości płynów – nie należy ich redukować. Także ważne jest unikanie alkoholu, kofeiny, napojów gazowanych. Można natomiast zmniejszyć ilość napojów pitych przed snem.

Dobre efekty w tej dolegliwości dają również ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz treningi pęcherza.

Warto też stosować wyroby chłonne dostępne na ortomedico.pl dla poprawy codziennego komfortu, na przykład majtki chłonne, wkładki urologiczne, pieluchomajtki.

Wśród metod zabiegowych wyróżnia się elektrostymulację mięśni pęcherza z użyciem elektrod, zabiegi polegające na wstrzyknięciu toksyny botulinowej i w ostateczności zabiegi chirurgiczne.

[Materiał zewnętrzny]