Kiedy dziecko kończy roczek najczęściej rozpoczyna stawiać pierwsze kroki. Z tego powodu jego zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Jeśli wprowadza się pojedyncze produkty spożywcze, zaczynając od marchewki, przez warzywa zielone, jabłko, aż do mięsa stopniowo, to dziecko około roku może już jeść większość z tych potraw, które spożywają osoby dorosłe. Oczywiście nie powinno mu się podawać tych nadmiernie ciężkostrawnych, jak popularny bigos czy grochówka. Wybór jest jednak tak duży, że z łatwością można skomponować odpowiednią dietę. Ważnym jej elementem jest ciągle mleko, a z nim może spożywać np. ekologiczną kaszkę Holle.
Po pierwsze: pamiętaj o odpowiedniej liczbie posiłków i ich właściwym skomponowaniu
Dieta rocznego dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana. Powinno jeść przynajmniej 4, a najlepiej 5 posiłków dziennie. Ważne jest ich odpowiednie skomponowanie. Produkty białkowe powinny znajdować się w każdym posiłku, gdyż zaleca się 4-5 porcji. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko ma jeść mięso za każdym razem, gdyż jest to nawet szkodliwe. Jak wiadomo białko to również produkty mleczne, takie jak mleko, sery i jogurty i kaszki na mleku, a także jajko. Zamiast mięsa drobiowego można podawać dziecku również ryby. Sprawdzi się łosoś, a także mintaj. Ważne, by ze względów bezpieczeństwa wybierać ryby filetowane. Poza białkiem w każdym posiłku powinny być obecne również warzywa. Można postawić na te, które dziecko najbardziej lubi. Wprowadzanie na siłę nowych smaków może zupełnie je zniechęcić. Te wartościowe, które niechętnie zjada można przemycić w formie warzywnych kotlecików, omletów, a także soków przecierowych. Bardzo potrzebne w diecie dziecka są zarówno papryka, pomidory, kukurydza, marchew ziemniaki Przynajmniej 4 porcje owoców, to również absolutne minimum. Warto starać się nie podawać dziecku produktów dodatkowo słodzonych. Kolejnym niezbędnym elementem diety dziecka są zboża i produkty zbożowe. Doskonale sprawdzi się kaszka Holle, która wykonywana jest z owsa, pszenicy czy też ryżu z dodatkami potrzebnych w diecie owoców. Można zakupić mleczną do zalewania wodą lub bezmleczną. W diecie dziecka znaczną rolę pełnią również tłuszcze, jednak należy wprowadzać jedynie te wielonienasycone. Wystarczą 2 porcje dziennie.
Po drugie: odpowiednia ilość mleka i produktów mlecznych jest niezwykle istotna
Warto wiedzieć, że równie istotne jak odżywianie u rocznego dziecka, jest nawadnianie organizmu. Zapotrzebowanie w tym wieku wynosi ok. 1300 ml. W tej ilości zawiera się mleko, które jest ciągle ważny składnikiem diety, zwłaszcza to modyfikowane dodatkowo wzbogacane w wapń i witaminę D. Dziecko powinno wypijać lub zjadać z musli dwie szklanki mleka dziennie. Jednak tej ilości nie należy również przekraczać, gdyż może to prowadzić do dolegliwości trawiennych. Pozostałe płyny w diecie rocznego malucha powinna stanowić woda, a także soki przecierowe. Należy unikać podawania dziecku kolorowych napojów, które zawierają wzmacniacze smaku. Warto podkreślić, że mleko modyfikowane zawiera również żelazo, fosfor i inne witaminy, których nie ma w zwykłym mleku krowim. Dlatego zapewnia odpowiednią podaż składników odżywczych i może stanowić główny składnik diety w przypadku rocznych niejadków.
Po trzecie: pamiętaj jaką ilość białka może jeść dziecko i wybierz odpowiednią obróbkę termiczną
Jak pokazują badania roczne dziecko nie powinno jeść więcej niż 1,2 g białka na 1 kg masy ciała. Tymczasem wiele z nich je go znacznie więcej, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli podawane jest smażone. Należy pamiętać, że najlepsze mięso dla dziecka to gotowane na parze albo pieczone. Należy unikać smażenia, gdyż takie produkty nadmiernie obciążają jeszcze rozwijający się przewód pokarmowy dziecka.
Po czwarte: unikaj podawania dziecku przekąsek
Bardzo istotne przy rozszerzaniu diety dziecka jest zadbanie, by jadło zdrowy podwieczorek. Najlepiej jeśli jest to mus owocowy dodatkowo niedosładzany, ewentualnie biszkopty. Należy unikać podawaniu dziecku dodatkowo słodzonych przekąsek, które uzależniają, a tym samym powodują rozdrażnienie i coraz większy, niezaspokojony apetyt. To może prowadzić w krótkim czasie do nadwagi.
Stosując się do powyższych wskazówek można prawidłowo zbilansować dietę dziecka. Jeśli masz problem jak skomponować posiłki, zawsze możesz poprosić o pomoc dietetyka.