W ciąży zawsze nadchodzi taki moment, w którym trzeba zacząć przygotowania do porodu. Sprawdź, co powinno trafić na listę wyprawka do szpitala, a jakie rzeczy są całkowicie zbędne. Dowiedz się też, czy z kompletowaniem akcesoriów można czekać do ostatniej chwili.
Kompletowanie wyprawki do szpitala zawsze budzi wiele emocji: od tych radosnych, po lęk i wątpliwości. Najwięcej problemów ze stworzeniem listy faktycznie niezbędnych rzeczy mają przede wszystkim osoby, które rodzicami zostają po raz pierwszy. Często więc dochodzi do sytuacji, w której wyprawka do szpitala uwzględnia mnóstwo niepotrzebnych gadżetów. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio wcześnie rozpocząć kompletowanie niezbędnych przedmiotów. Część kobiet myśli o rzeczach do szpitala już na samym początku ciąży. Czy 30 tydzień po zapłodnieniu to dobry moment, aby rozpocząć zakupy?
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę do szpitala?
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie – kompletowanie wyprawki do szpitala można zacząć w dowolnym momencie. Nie ma więc znaczenia, czy będzie to 20 czy 30 tydzień ciąży. Najważniejsze jest to, by torba do szpitala była gotowa w momencie rozpoczęcia akcji porodowej.
Zdaniem doświadczonych mam najlepszym momentem na kompletowanie wyprawki szpitalnej jest sam początek trzeciego trymestru. Wówczas przyszła mama może jeszcze spokojnie robić zakupy i nie musi spieszyć się z ostatecznym wyborem, dzięki czemu każda jej decyzja będzie bardziej przemyślana. Pozwoli to też rozłożyć w czasie wydatki, dzięki czemu zakup rzeczy znajdujących się na liście wyprawkowej nie będzie stanowić aż tak dużego obciążenia domowego budżetu.
Wyprawka do szpitala – lista zakupów dla mamy
Każda kobieta może stworzyć własną listę wyprawkowką w zależności od swoich potrzeb. Niemniej jednak niektóre rzeczy są obowiązkowe zarówno w czasie porodu, jak i podczas opieki poporodowej.
Na twoją listę wyprawkową koniecznie powinny trafić takie rzeczy, jak:
- dokumenty (np. dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy lub własny, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, wyniki badań)
- przybory higieniczne: wkładki laktacyjne, podpaski lub podkłady poporodowe, jednorazowe majtki np. z poliamidowej siateczki, ręcznik
- przybory toaletowe: płyn do higieny intymnej, szampon, mydło, żel pod prysznic, maszynka do golenia, chusteczki higieniczne, papier toaletowy, pasta i szczoteczka do zębów
- odzież na czas porodu: koszula nocna, szlafrok, ciepłe skarpetki
- odzież po porodzie: 2-3 koszule do karmienia (z rozpinaną górą), biustonosze do karmienia, klapki pod prysznic.
Na listę wyprawkową mogą również trafić takie potrzebne akcesoria jak np. laktator (ręczny lub elektryczny), osłonki silikonowe na brodawki sutkowe, poduszka poporodowa do siedzenia (ewentualnie małe dmuchane koło, które użyjesz zamiast poduszki), maść lub krem na popękane brodawki, a także… ładowarka do telefonu.
Wyprawka do szpitala – lista zakupów dla noworodka
Na liście szpitalnej wyprawki powinny znaleźć się również rzeczy dla nowo narodzonego dziecka. Wśród niezbędnych elementów znajdują się:
- pieluszki jednorazowe
- chusteczki nawilżane
- pieluchy tetrowe – 2-3 sztuki (np. do wytarcia buzi dziecka)
- ubranka: 3-4 sztuki body z długim rękawem oraz 3-4 pary półśpiochów lub 3-4 pajacyki, 2-3 bawełniane czapeczki, 4 pary skarpetek z luźnym ściągaczem, rękawiczki-niedrapki (ewentualnie zamiast nich dodatkowa para skarpetek, które założysz dziecku na dłonie, aby się nie podrapało ostrymi paznokietkami)
- kosmetyki do pielęgnacji: krem przeciw odparzeniom, krem na odparzenia, sól fizjologiczna, jałowe gaziki
- pozostałe akcesoria: cienki kocyk, otulacz, szczotka do włosów z miękkim włosiem itd.
Z kompletowaniem wyprawki nie warto czekać na ostatnią chwilę – emocje związane z rozpoczętą akcją porodową mogą utrudnić zdroworozsądkowe podejście do pakowania torby szpitalnej. Najlepiej zacząć pakować się ok. 30 tygodnia ciąży – szczególnie jeśli zamierzasz zakupów dokonywać stopniowo.