Masz dziecko? Zastanawiasz się co zrobić, by jak najmniej chorowało? Boisz się widma chorób wieku dziecięcego? Jest prosty sposób na ich uniknięcie. Wystarczy, że zadbasz o profilaktykę zdrowia swojego dziecka. Podpowiadamy co zrobić, by zniwelować ilość zachorowań u Twojej pociechy!
Jakie są choroby wieku dziecięcego?
Z kontrolą stanu zdrowia dzieci jest tak, jak z robieniem im zdjęć. Na początku wykonuje się je regularnie, a z czasem od przypadku do przypadku, a niekiedy nawet wcale. Nasze dzieci rosną, zaczynają chodzić własnymi drogami i nie wymagają już takiej opieki jak kiedyś. Jednak to na naszej głowie spoczywa obowiązek zadbania o ich zdrowie. Jakie są najczęstsze choroby wieku dziecięcego?
- Zapalenie gardła i dróg oddechowych.
- Infekcje wirusowe.
- Infekcje bakteryjne.
- Grypa.
- Ospa.
- Szkarlatyna.
- Infekcje przewodu pokarmowego.
- Choroba bostońska.
Jeśli Twoje dziecko już choruje, pamiętaj, aby:
- wietrzyć pomieszczenia minimum 2 razy dziennie,
- dbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu,
- Twoje dziecko myło jak najczęściej dłonie,
- podawać dziecku jedzenie w innej zastawie niż reszcie rodziny.
Oczywiście można się tego wszystkiego przestrzec, robiąc podstawowe badania -wbrew pozorom dzieci też ich wymagają!
Profilaktyka zdrowia – jakie badania wykonywać u dzieci?
Jesteśmy przyzwyczajeni, że badania okresowe wykonuje się w dojrzałym wieku. Jednak nasze pociechy też powinny być regularnie badane. Jeśli chcesz z ręką na sercu powiedzieć, że Twoje dziecko jest zdrowe, to trzymaj się poniższego planu:
- szczepienia ochronne – w 6., 10., 14. i 19. roku życia;
- bilanse zdrowia – w wieku 6, 10, 14, 16 i 18 lat;
- nieobowiązkowe wizyty u pediatry – przynajmniej raz w roku ocena stanu: zdrowia, wagi, wzrostu, sposobu odżywiania, aktywności ruchowej itd.;
- raz na 1-2 lata kontrolne badania laboratoryjne – morfologia, OB, ALT, badanie ogólne moczu oraz poziomu kreatyniny i żelaza;
- raz na 2 lata – USG jamy brzusznej.
Jeśli Twoje dziecko jest w grupie ryzyka zachorowania na konkretną chorobę, badania wykonuj częściej. Ponadto powinnaś regularnie chodzić ze swoją pociechą do ortopedy, dentysty, okulisty oraz laryngologa.
Pamiętaj – lepiej jest zapobiegać niż leczyć! Dlatego warto wykonywać regularnie podstawowe badania medyczne. Niektóre choroby przebiegają bezobjawowo lub pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Kontrola tego typu pomoże Ci wyeliminować ryzyko zachorowania Twojej pociechy, a wykonywana regularnie nauczy dziecko dbać o swoje zdrowie w późniejszym okresie. Więcej o badaniach dzieci i profilaktyce zdrowotnej przeczytasz tutaj.
Co po wykonaniu podstawowych badań?
Wiadomo – nie możemy być nadgorliwi i biegać z każdym przeziębieniem naszego dziecka do lekarza, ale jak sama się przekonałaś – profilaktyka zdrowotna jest bardzo istotna. Szczególnie, jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego dziecka na choroby wieku dziecięcego. Nie da się ich uniknąć, to prawda, ale często dzięki takim podstawowym badaniom udaje się zdiagnozować szereg dziecięcych chorób. Czasami rodzicom – szczególnie tym świeżo upieczonym – potrzebna jest pomoc specjalisty, który udzieli fachowej konsultacji i odpowiednio zajmie się dzieckiem. Miejscem przyjaznym dzieciom i ich rodzicom jest Centrum Medyczne Medintel w Warszawie. Jest to ośrodek, który posiada wyspecjalizowaną kadrę lekarską, w dużej mierze składającą się z pediatrów. Bez problemu można tam przyjść i umówić się na wizytę kontrolną, a później badania. Ważne jest to, że Medintel ma rozwiniętą na miejscu sieć laboratoriów, więc nie musimy biegać ze skierowaniem i szukać wolnego miejsca lub czekać w długiej kolejce na badanie. Wszystko odbywa się w spokojnej i przyjaznej dzieciom atmosferze. Więcej o Centrum Medycznym Medintel możesz przeczytać na http://medintel.com.pl/.